Americké akcie sa v piatok mierne oslabili, za poklesom stáli najmä technologické spoločnosti. Index Dow Jones, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických spoločností, dnes stratil 0,03 percenta a obchodovanie ukončil na úrovni 33 300,62 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,16 percenta na 4 124,08 bodu a index Nasdaq Composite, ktorý zahŕňa mnoho spoločností zo sektora špičkových technológií, klesol o 0,35 percenta na 12 284,74 bodu.

Na trhu pretrvávajú obavy, že ekonomika USA by sa v dôsledku vysokých úrokových sadzieb mohla dostať do recesie. Predbežné výsledky ukázali, že spotrebiteľská dôvera v USA v máji klesla na šesťmesačné minimum. Ekonómovia údaje o spotrebiteľskej dôvere veľmi pozorne sledujú, pretože sa z nich snažia odvodiť budúci vývoj spotrebiteľských výdavkov. Tie totiž tvoria viac ako dve tretiny hospodárskej aktivity v USA.

Snaha obmedziť infláciu

Fed minulý týždeň zvýšil svoju hlavnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 5,00 až 5,25 percenta v snahe obmedziť infláciu. Zároveň však naznačil, že by mohol zvyšovanie sadzieb pozastaviť. Členka Rady guvernérov Fedu Michelle Bowmanová však uviedla, že centrálna banka bude pravdepodobne musieť úrokové sadzby ďalej zvyšovať, ak inflácia zostane vysoká. Dodala, že doterajšie údaje ju nepresvedčili o tom, že cenové tlaky sa zmierňujú.

Boj o dlhový strop pokračuje

Investori teraz pozorne sledujú tiež rozhovory ohľadom zvýšenia dlhového stropu v USA, bez ktorého sa americká vláda môže už v júni dostať do problémov pre nedostatok peňazí na pokrytie svojich výdavkov. Medzinárodný menový fond vo štvrtok varoval, že nesplácanie záväzkov USA by malo „veľmi vážne dôsledky“ pre americkú aj svetovú ekonomiku, vrátane pravdepodobného nárastu nákladov na pôžičky.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Spojené štáty sa môžu začiatkom júna dostať do platobnej neschopnosti