Šéf jednej z najväčších amerických bánk JPMorgan Jamie Dimon tvrdí, že zvýšenie daní pre bohatých Američanov by mohlo pomôcť stabilizovať narastajúci federálny dlh, pričom krajina by nemusela výrazne obmedziť výdavky.
Navrhol, aby sa na bohatých uplatňovala rovnaká alebo vyššia daňová sadzba ako na strednú triedu. Tento prístup, známy ako Buffettovo pravidlo, vyžaduje, aby domácnosti s príjmom nad jeden milión dolárov ročne neplatili nižšie dane ako bežní zamestnanci.
Pravidlo nesie meno miliardárskeho investora Warrena Buffetta, ktorý upozornil na nespravodlivosť daňového systému, keď poznamenal, že jeho sekretárka platí vyššiu daňovú sadzbu ako on, uvádza yahoo.com.
J. Dimon zdôraznil, že Spojené štáty môžu obmedziť dlh bez potreby drastického znižovania výdavkov. „Utrácal by som na veci, ktoré robia krajinu lepšou – či už ide o infraštruktúru, daňové úľavy pre pracujúcich s nízkym príjmom, alebo armádu,“ povedal. Zaviedol by konkurencieschopný národný daňový systém, maximalizoval hospodársky rast a mierne zvýšil dane, čím by dosiahol menší rozpočtový deficit.
Dolár je naša mena, ale váš problém, povedal kedysi John Connally. Mena otrasie zvyškom sveta
Federálny dlh USA dosiahol rekordných 35 biliónov dolárov, pričom Rozpočtový výbor amerického Kongresu (CBO) odhaduje, že do konca roka by mohol predstavovať šesť percent HDP, čo je vysoko nad 50-ročným priemerom 3,7 percenta.
Nárast dlhu v kombinácii s vysokými úrokovými sadzbami zvyšuje náklady na požičiavanie, čo môže ďalej zhoršiť celkovú zadlženosť a priviesť krajinu do rizika platobnej neschopnosti. Vyššie náklady na úroky tiež znamenajú menej zdrojov pre sociálne programy, výskum, infraštruktúru a vzdelávanie.
J. Dimon patrí k Wall Street lídrom, ktorí opakovane varujú pred neudržateľným požičiavaním a jeho potenciálom zvyšovať infláciu a tlak na úrokové sadzby v nasledujúcom desaťročí.