Nerovnomernosť rozloženia bohatstva sa dá merať viacerými spôsobmi. Napríklad cez veľkosť bohatstva najbohatšieho percenta populácie. Dáta ukazujú, že kým v USA najbohatšie percento domácností vlastní 20 percent bohatstva krajiny, v Európe je to menej ako desať percent.
Slovensko je blízko extrému
A tento trend sa neustále zhoršuje v neprospech väčšiny populácie. Kým pred dvadsiatimi rokmi najchudobnejších 90 percent populácie vlastnilo tretinu amerického bohatstva, dnes vlastnia iba jeho pätinu. Podľa odhadov Fedu za posledných desať rokov poklesol podiel bohatstva všetkých skupín americkej populácie okrem najbohatších desať percent.
Ekonomika, v ktorej sú bohatstvo a príjmy koncentrované u najbohatšej časti populácie sa nazýva plutokracia. USA, Kanada a Veľká Británia sú najplutokratickejšie rozvinuté štáty na svete, väčšia nerovnosť príjmov je iba v chudobnejších krajinách sveta. Na druhej strane spektra stoja krajiny ako Ukrajina, Slovensko či Slovinsko, ktoré vykazujú najmenšiu mieru nerovnosti bohatstva.
Príjmová nerovnosť sa najčastejšie meria cez Gini index, kde hodnota 0 ukazuje na rovnomerné rozdelenie bohatstva a hodnota 100 na vlastníctvo bohatstva iba jednou osobou. Podľa dát Svetovej banky sú extrémami Ukrajina (25) a Južná Afrika (63). Medzi nimi sa nachádza USA (41,5), Nemecko (31,7) či Slovensko (26,5).
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?