Americká ministerka financií Janet Yellenová vyzvala spojencov USA, aby zosilnili finančnú podporu Ukrajine. Doteraz ohlásená podpora podľa nej nie je dostatočná pre krátkodobé potreby krajiny, ktorá bojuje proti ruskej invázii. Americká ministerka to podľa agentúry Reuters uviedla v príhovore určenom Bruselskému hospodárskemu fóru.
Financie pre Ukrajinu
„Finančné potreby Ukrajiny sú značné," povedala Yellenová a dodala, že vláda krajiny naďalej funguje vďaka vynaliezavosti a statočnosti svojich predstaviteľov.
„V mesiacoch, než bude možné rýchlo vybrať dane, Ukrajina potrebuje rozpočtové zdroje na zaplatenie vojakov, zamestnancov a dôchodcov a tiež držať v chode ekonomiku, ktorá uspokojuje základné potreby občanov," povedala Yellenová. „Krátkodobo sa bude musieť vrhnúť na opravu a obnovu kriticky dôležitých verejných služieb," zdôraznila Yellenová. Ukrajina podľa nej bude potrebovať „masívnu podporu" obnovy o rozsahu porovnateľnom s Marshallovým plánom pre Európu po 2. svetovej vojne.
„Jasné je, že doteraz ohlásená bilaterálna a multilaterálna podpora nebude stačiť na to, aby uspokojila základné potreby Ukrajiny," dodala americká politička.
Miliardy dolárov mesačne
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a Medzinárodný menový fond (MMF) tvrdia, že kvôli vojne, ktorá utlmila polovicu ukrajinskej ekonomiky, krajina potrebuje v blízkej dobe vonkajšiu finančnú pomoc vo výške zhruba päť miliárd dolárov mesačne, aby pokryla základné potreby.
Európska komisia (EK) má v stredu predstaviť nový plán na obnovu Ukrajiny, ktorého súčasťou má byť aj balík finančnej pomoci vrátane výhodných pôžičiek. Yellenová vyzvala spojencov, aby sa pripojili k USA vo zvyšovaní finančnej podpory Ukrajine. Americký Senát sa medzitým chystá schváliť podporný balíček v objeme 40 miliárd dolárov, zameraný na vojenskú aj humanitárnu pomoc.
Balíček pomoci
Nemenovaný vysokopostavený nemecký vládny činiteľ dnes podľa agentúry Reuters uviedol, že ministri financií skupiny najsilnejších ekonomík G7 chcú na svojom stretnutí tento týždeň v Bonne zostaviť balíček na pomoc Ukrajine v objeme 15 miliárd eur. Balíček by vystačil na tri mesiace a obsahoval by nástroje krátkodobého financovania, najmä v podobe príspevkov, ktoré na rozdiel od pôžičiek nemusia byť splácané. To je podľa zdroja potrebné, pretože Ukrajine sa zrútili príjmy.
Krajiny G7 uvažujú aj o tom, že neskoršia obnova Ukrajiny by mohla byť financovaná aj zo zhabaného majetku ruského štátu na ich území. Otvorenosť takejto myšlienke vyjadril aj nemecký minister financií Christian Lindner. Kremeľ dnes vyhlásil, že by išlo o jasnú krádež a ilegálny krok, na ktorý by Moskva adekvátne reagovala.