Think-tank pod vedením americkej konzultačnej spoločnosti McKinsey odporučil Číne, aby prehĺbila spoluprácu medzi biznisom a armádou a vytlačila zahraničné spoločnosti z citlivých odvetví. Bolo to ešte v roku 2015, pričom odporúčania pre centrálnu vládu v Pekingu zhrnuli autori v publikácii Urban China Initiative, ktorá obsahovala aj predslov jedného z najvýznamnejších partnerov McKinsey v Číne. Informuje o nej Financial Times. Bola súčasťou výskumu čínskej vlády pre jej 13. päťročný plán na roky 2016 až 2020.

Jeho súčasťou bola aj politika „Vyrobené v Číne 2025“, ktorá zvýšila napätie medzi Pekingom a Washingtonom. McKinsey následne svoje kontakty s čínskou vládou bagatelizoval, pretože sa dostal pod politický tlak v USA. Zákonodarcovia spochybňovali, či konzultácie v Číne nie sú v rozpore s prácou firmy pre americké ministerstvo obrany.

Globálny riadiaci partner spoločnosti McKinsey Bob Sternfels povedal: „Podľa môjho najlepšieho vedomia sme nikdy nepracovali pre čínsku komunistickú stranu ani pre ústrednú vládu v Číne. Drvivá väčšina práce, ktorú robíme v Číne, je pre nadnárodné spoločnosti. Mnohé z nich sú americké a čínske firmy zo súkromného sektora.“ Projekt Urban China Initiative bol vraj neziskovou iniciatívou z roku 2011 vypracovanou v spolupráci s Kolumbijskou univerzitou a Univerzitou Čching-chua. Viacerí zainteresovaní ľudia ju však označili priamo za iniciatívu McKinsey.

Medzi odporúčaniami bola „cestovná mapa príležitostí pre rozvoj vedy a techniky v Číne“. Poskytla prehľad 14 technológií, od cloud computingu cez 3D tlač až po elektrické vozidlá, ktoré by Číne mohli pomôcť dosiahnuť „dramatické zvýšenie produktivity“, keďže čínsky model rastu založený na investíciách začal strácať dych. Čína v týchto oblastiach zaostáva za vyspelými ekonomikami, ale mohla by ich dobehnúť, ak by Peking presadzoval priemyselnú politiku vrátane daňových stimulov a odporúčania používať čínske produkty v kritických oblastiach.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Čína čelí ekonomickej výzve, rast priamych zahraničných investícií sa vlani prudko spomalil