Internet v Číne nie je priateľským miestom pre fanúšikov Spojených štátov. Online priestoru tu totiž dominujú najmä zanietení nacionalisti, ktorých agendu podporujú cenzori. Tí dokážu takmer okamžite potlačiť akékoľvek liberálne názory.
Napriek tomu sa tam začali hromadiť príspevky, v ktorých občania vyjadrujú sympatie novozvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Niektoré črty jeho MAGA hnutia sa im totiž zdajú až príliš povedomé. Rétorika čínskych nacionalistov sa podľa Economistu niekedy až príliš podobá tej Trumpovej. Niektorí z nich amerického prezidenta dokonca podporujú, no iba preto, že pohŕdajú Amerikou, pre ktorú je budúci šéf Bieleho domu zlou správou.
S radosťou zdieľajú napríklad neslávne známe videá, na ktorých Trump pôsobí „vyšinuto“. Otvorene sa vysmievajú jeho nomináciám na ministerské pozície. Podľa nich sú skvelým dôkazom toho, akou fraškou je americká demokracia, kde posty dostávajú nekompetentní ľudia iba na základe svojej oddanosti novozvolenému prezidentovi. Tešia sa, že má Trumpovo víťazstvo potenciál napáchať západným alianciám vážne škody, oslabiť americkú podporu Taiwanu či zastaviť posielanie vojenskej pomoci Ukrajine.
Americký prezident si už na čínskych sociálnych sieťach vyslúžil pomenovanie „Čchuan Ťien-kuo“, čo v preklade znamená „budovateľ národa Trump“. Číňania to však myslia ironicky. Podľa nich totiž pomáha skôr Číne než Spojeným štátom.
Existuje zopár aspektov, ktoré čínski nacionalisti úprimne obdivujú. Páči sa im napríklad Trumpov imidž silného vodcu a jeho konzervatívne spoločenské názory. „Jeho nástup k moci ponúka mnohé lekcie, ktoré si naše vládne úrady môžu osvojiť,“ napísal prominentný lekár Ning Fang-kang s takmer 1,6 milióna sledovateľov na mikroblogovacej platforme Weibo. Čínsky lekár otvorene podporuje ambíciu Pekingu zaútočiť na Taiwan a odsudzuje LGBT aktivizmus.
Nacionalista Žen I tvrdí, že Trumpove kroky nie sú nevyhnutne protičínske. Americký prezident uvažuje napríklad o prilákaní čínskych automobiliek. Navrhované clá na čínske dovozy sú podľa Žena iba prázdnymi rečami. Verí, že Trump ich prehodnotí, keď čínske firmy zvýšia investície v Spojených štátoch. Žen a ďalší nacionalisti vidia nádej aj v Elonovi Muskovi, ktorého Tesla vyrába v Číne vyše polovicu vozidiel. V rámci Trumpovej administratívy dostal na starosť nový americký úrad pre efektivitu vlády.