Americká ekonomika v treťom štvrťroku podrástla viac ako hovorili prvé odhady Ministerstva obchodu. Namiesto avizovaných dvoch percent z minulého mesiaca zosilnela oproti druhému štvrťroku o 2,5 percenta. Analytici aktuálne očakávali rast na úrovni 2,4 percenta. Napomohol tomu najmä vyšší rast exportu, vládnych , korporátnych a spotrebiteľských výdavkov.
Americká ekonomika aj napriek lepším číslam doteraz nedokáže znižovať mieru nezamestnanosti, ktorá sa pohybuje tesne pod hranicou desiatich percent a je stále na najvyššej úrovni za bezmála posledné tri dekády. Väčšina analytikov preto zdôrazňuje, že súčasný ekonomický rast ide stále len na pol plynu.
Spotrebiteľské výdavky, ktoré tvoria 70 percent hrubého domáceho produktu v Spojených štátoch sa v treťom štvrťroku zvýšili o 2,8 percenta, čo bol ich najrýchlejší rast od štvrtého štvrťroku 2006. Pomohli najmä rastúce výdavky na automobily. Rastúce výdavky domácností podporili aj vyššie príjmy z kapitálových trhov a redukcia dlhov z minulých období. Pomáha aj inflácia meraná cenovým indexom pre spotrebu domácností očistená o ceny potravín a energií, ktorá v treťom štvrťroku poklesla z 1,0 na 0,8 percenta. To potvrdzuje obavy centrálnej banky aj analytikov, že namiesto inflačných rizík sa približujú skôr deflačné hrozby. Jadrová inflácia klesla aj v októbri na historicky najnižšiu úroveň 0,6 percenta.
Vysoká nezamestnanosť ale zostáva najväčšou brzdou silnejšieho rastu do budúcna. Väčšina analytikov na Wall Street aj pre budúci rok očakáva, že jej miera neklesne pod 9,3 percenta. To udrží ekonomický rast aj v budúcom roku len na hladine 2,5 až 3 percent. Len rýchlejší pokles nezamestnanosti by mohol ekonomiku dostať na 4 až 5-percentnú trajektóriu rastu, myslí si Stuart Hoffman, hlavný ekonóm z PNC Financial Services Group.
Vládne výdavky stúpli o štyri percentá. Ekonomike v treťom štvrťroku v raste pomáhali aj silnejúce zisky firiem. Tie sa medzikvartálne zvýšili o 2,8 percenta a medziročne vyleteli o viac ako štvrtinu. Treťokvartálnemu HDP mierne pomohol aj nižší obchodný deficit. Ten dosiahol „len“ 506,7 miliardy dolárov namiesto očakávaných 515 miliárd dolárov.
Foto na titulke - SITA / AP