Centrálna banka USA (Fed) naznačila, že plánuje začať zvyšovať svoju základnú úrokovú sadzbu v marci.
Menový výbor americkej centrálnej banky na januárovom zasadnutí ponechal základnú úrokovú sadzbu v rozpätí 0-0,25 percenta.
Vo vyhlásení ale výbor uviedol, že vzhľadom na infláciu vysoko nad dvojpercentným cieľom a silnému trhu práce predpokladá, že bude čoskoro sadzby zvyšovať.
Zníženie stimulov
Centrálna banka tiež potvrdila, že plánuje začiatkom marca ukončiť program skupovania aktív, vo februári objem kvantitatívneho uvoľňovania zníži na 30 miliárd dolárov z februárových 60 miliárd.
To je významná zmena politiky nízkych úrokových sadzieb z doby pandémie, ktorá podporila najímanie nových zamestnancov a ekonomický rast, ale tiež prispela k prudkému rastu inflácie.
Základná úroková sadzba v USA sa od vypuknutia pandémie v marci 2020 pohybuje blízko nuly.
Inflácia na rekordoch
Miera inflácie v Spojených štátoch v decembri vystúpila na 7 percent a dostala sa tak najvyššie od júna 1982. Najviac k rastu cien prispelo drahšie bývanie a ojazdené automobily, zvýšili sa ale aj náklady na potraviny, benzín a ďalší tovar.
V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,5 percenta.
Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavejšie ceny potravín a energií, predstavovala v decembri 5,5 percenta.
Výhľad zvyšovania
Podľa takzvanej dot plot projekcie z decembra predstavitelia americkej centrálnej banky očakávajú v tomto roku hneď trojaké zvýšenie základnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov (na 0,9 pecenta).
V roku 2023 by mali prísť ďalšie dve zvýšenia sadzby a v roku 2024 ďalšie dve. V dlhšom období centrálna banka pracuje s predikciou základnej úrokovej sadzby na úrovni 2,5 percenta.