„Nebudú žiadne výnimky. To znamená, že ak budú vyhovovať predpokladom a splnia požiadavky, budú môcť ženy odteraz pracovať pre armádu spôsobom, ktorým v minulosti nemohli,“ prehlásil A. Carter podľa denníka The Washington Post. Súhlas s týmto krokom dali podľa neho najavo vedúci predstavitelia väčšiny oddielov a armádnych organizácií.
Ženy doposiaľ nemohli obsadiť 220-tisíc pracovných pozícií v profesionálnej americkej armáde, čo je desať percent všetkých miest.
Po novom sa budú môcť uchádzať o členstvo v elitných jednotkách, z ktorých boli doposiaľ vylúčené a ku ktorým patria špeciálne námorné, vzdušné a pozemné tímy amerického námorníctva (SEAL). Ich príslušníci okrem iného pred štyrmi rokmi v Pakistane zlikvidovali šéfa teroristickej siete Al-Káida Usáma bin Ládina.
Zdroj: SITA/AP
„Budú môcť riadiť tanky, strieľať z mínometov alebo viesť pešiakov do boja,“ opísal A. Carter. Začlenenie žien bude podľa neho prebiehať postupne a uvážlivo.
Pre ženy budú otvorené aj akékoľvek pozície v bojových jednotkách námornej pechoty Marine Corps, proti čomu bol podľa A. Cartera zo strany velenia odpor. Niektoré pozície ako je guľometník mali podľa veliteľov zostať vyhradené pre mužov, čo sa však podľa šéfa Pentagonu nestane.
Hlavným odporcom pôsobenia žien v armáde bol podľa washingtonského denníka šéf zboru náčelníkov štábu Joseph Dunford, ktorý odporúčal zachovanie časti pozícií v námornej pechote výhradne pre mužov. Na otázky novinárov, prečo sa neobjavil po boku A. Cartera pri oznámení tak významného rozhodnutia, J. Dunford neodpovedal a iba uviedol, že sa bude podieľať na uvedení ministrovej vôle do praxe.
Americká armáda v posledných troch rokoch rozšírila pôsobenie žien vo svojich radoch a skúmala možnosti úplného zrušenia všetkých obmedzení v závislosti od pohlavia. Tento rok vôbec po prvýkrát ženy dokončili napríklad veľmi náročný výcvik zvláštnej jednotky Rangers.
Zdroj: SITA/AP
Začiatok úplného otvárania armády ženám zdôvodnil v roku 2013 vtedajší minister obrany Leon Panetta faktom, že nie je dôvod im obmedzovať prístup k niektorým pozíciám, keď už dlhodobo slúžia aj v zahraničných bojových misiách.
Ženy sa napríklad zúčastnili aj bojov v Iraku a Afganistane, kde tvorili 12 percent príslušníkov amerických jednotiek. Dve percentá amerických bojových strát predstavujú práve ženy.