Z uvedenej čiastky automobilka vynaloží desať miliárd dolárov za opravy a odkup naftových vozidiel, ktoré boli vybavené nelegálnym softvérom na manipulácie s emisiami oxidov dusíka a na odškodnenie ich majiteľov.
Volkswagen sa na základných princípoch riešenia aféry v USA dohodol už v apríli. Okrem ponuky odkúpiť od majiteľov nelegálne upravené naftové vozidlá je súčasťou riešenia tiež fond na riešenie otázky nadmerných emisií, kam Volkswagen prevedie 2,7 miliardy dolárov, a fond na podporu zelených technológií v automobilovom priemysle - ten od firmy dostane dve miliardy dolárov.
Volkswagen tiež oznámil oddelené vyrovnanie so 44 americkými štátmi, Portorikom a dištriktom federálnej metropoly Washingtonu, ktoré firmu bude stáť 603 miliónov dolárov. Celkovo pôjde o najväčšie vyrovnanie v americkom automobilovom sektore, povedali právnici agentúre AP.
Volkswagen by podľa dokumentu mal začať odkupovanie vozidiel v októbri za cenu založenú na ich trhovej hodnote pred jesenným vypuknutím škandálu. Čiastka vynaložená na odkupy bude podstatne nižšia, ak regulačné úrady schvália firme prípadné opravy a vlastníci vozidiel sa rozhodnú, že ich nechajú opraviť.
Podľa dokumentu ale zatiaľ firma nenavrhla opravu, ktorá by jej vozidlá uviedla do súladu s americkými predpismi. Podľa AP by také opravy pravdepodobne zhoršili výkon vozidla a zvýšili jeho spotrebu. Majitelia dostanú naviac odškodnenie najmenej 5 100 až 10 000 dolárov v závislosti od veku vozidla. Jednotliví majitelia ale môžu ponuku firmy odmietnuť a podať na ňu samostatnú žalobu. Celú dohodu musí ešte schváliť federálny súd v San Franciscu.
Škandál prepukol vlani v septembri, keď americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) Volkswagen obvinila, že do vozidiel s naftovým motorom inštaloval softvér umožňujúci pri testovaní emisií skrývať vysoko nadlimitné hodnoty oxidov dusíka.
Koncern potom priznal, že v USA je týmto softvérom vybavených takmer 570-tisíc vozidiel. Terajšia dohoda sa týka asi 482-tisíc naftových vozidiel s dvojlitrovým motorom, na riešení pre zostávajúcich 85-tisíc áut s trojlitrovým motorom stále ešte pracujú právnici.
Volkswagenu v USA stále hrozia pokuty a platby odškodného vo výške až desiatok miliárd dolárov. Ministerstvo spravodlivosti na firmu podalo civilnú žalobu za znečisťovanie ovzdušia a vláda na ňu môže podať aj trestnú žalobu. Firma čelí podobným žalobám aj v ďalších krajinách a hromadné žaloby na ňu podávajú investori.