Americké firmy platia ruskej štátnej jadrovej agentúre zhruba miliardu dolárov ročne za nákup jadrového paliva, píše český ekonomický web e15.cz a odvoláva sa aj na informácie The New York Times. Platby podľa amerického média vyplácajú dcéram ruskej spoločnosti Rosatom. Business Insider zase dodáva, že obchod stále pokračuje.
Dan Poneman, generálny riaditeľ firmy Centrus Energy, ktorá sa snaží v štáte Ohio reštartovať americké obohacovanie uránu tvrdí, že: „Bude trvať štyri alebo päť rokov, kým nahradíme kapacity, na ktoré sa svet spolieha.“
Kritikou na adresu prezidenta Joea Bidena nešetril ani James Krellenstein z poradenskej energetickej spoločnosti GHS Climate, ktorý upozornil, že už viac ako rok od ruskej invázie na Ukrajinu nemá Bidenova administratíva plán, ako ukončiť závislosť od Ruska. Zároveň dodal, že riešením by bolo dokončiť zariadenie v Ohiu.
Ruský jadrový biznis sa akoby vyhýbal sankciám európskych krajín, keďže ruský Rosatom sa podieľa na stavbe atómovej elektrárne v Maďarsku, či cez dodávky jadrového paliva aj Slovensku, Fínsku, Bulharsku či Česku. Niektoré krajiny rokovali s americkou firmou Westinghouse, Slovensko napríklad rokovalo s francúzskou spoločnosťou Framatome.