Spojené štáty pred piatkovým začiatkom summitu G7 v japonskej Hirošime oznámili nový masívny balík sankcií voči Rusku, ktorý má podľa nich ďalej oslabiť vojnovú mašinériu Moskvy. Nové sankcie voči Kremľu predstavila aj Veľká Británia a Európska únia.

Nové reštrikcie by mali okrem iného sťažiť Kremľu obchádzanie už doposiaľ zavedených sankčných opatrení.

Robustný americký balík

Do Hirošimy už vo štvrtok pricestovali viacerí účastníci trojdňového summitu, ktorý potrvá od piatku do nedele, vrátane amerického prezidenta Joea Bidena a nemeckého kancelára Olafa Scholza. Objavili sa pritom aj očakávania, že by na summit mohol osobne prísť aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale japonská vláda napokon uviedla, že sa k účastníkom schôdzky prihovorí len prostredníctvom videospojenia, píše agentúra DPA.

„Všetci členovia G7 sa pripravujú implementovať nové sankcie a kontroly exportu," povedal podľa AFP novinárom v Hirošime nemenovaný popredný predstaviteľ USA, ktorý zdôraznil, že medzi členmi zoskupenia v tejto otázke panuje úplná jednota.

Citovaný predstaviteľ USA sa odmietol vyjadriť k tomu, aké nové sankcie voči Rusku plánujú zaviesť ostatní členovia G7, avizovaný americký balík sankcií však bude podľa neho „robustný". Všetky tieto opatrenia by mali „Rusku ešte viac sťažiť udržiavanie jeho vojnovej mašinérie," uviedol americký predstaviteľ.

Nové americké sankcie podľa neho „významne obmedzia prístup Ruska ku komoditám, ktoré sú dôležité pre jeho schopnosti na bojisku". Nový balík by mal podľa neho obsahovať približne 300 sankcií voči „jednotlivcom, subjektom, lodiam a lietadlám". Zhruba 70 subjektov z Ruska a ďalších krajín nebude môcť dovážať výrobky z USA.

Avizované americké opatrenia budú ešte viac než doteraz koordinované so spojencami a vystupňujú tlak na ruský finančný a energetický sektor a štátne aktíva a prehĺbia ekonomickú izoláciu Putinovho režimu, uviedol citovaný americký činiteľ.

Spojené štáty, krajiny EÚ a ďalšie demokratické krajiny sveta uvalili na Moskvu už sériu bezprecedentne tvrdých sankcií za to, že pokračuje v ničivej vojenskej agresii voči susednej Ukrajine.

Obchod s diamantmi

Aj Veľká Británia ohlásila nový balík sankcií voči Rusku, v rámci ktorého zakáže dovoz ruských diamantov, hliníka, medi a niklu. Cieľom je oslabiť schopnosti Moskvy ďalej financovať vojnu na Ukrajine.

Londýn svoj nový sankčný balík ohlásil pred piatkovým začiatkom summitu G7. Okrem iného majú sťažiť ruskému režimu obchádzanie doposiaľ zavedených sankcií.

Britská vláda okrem zákazu importu ruských diamantov a kovov uvalí aj sankcie na ďalšie subjekty napojené na „Putinov vojensko-priemyselný" komplex. „Dnešné oznámenie o sankciách demonštruje, že skupina G7 zostáva jednotná v postoji voči hrozbe Ruska a pevná v podpore Ukrajiny," uviedol vo vyhlásení britský premiér Rishi Sunak.

Odhaduje sa, že obchod s diamantmi každoročne vynáša Rusku 4-5 miliárd dolárov a predstavuje preň dôležitý zdroj príjmov. Medzi najväčších veľkoobchodných odberateľov ruských diamantov patrí napríklad Belgicko, ako členská krajina EÚ, ale tiež India a Spojené arabské emiráty. Veľká časť spracovaných diamantov následne končí v USA.

Dohoda zrejme ešte nebude

Predseda Európskej rady Charles Michel v piatok oznámil, že EÚ obmedzí lukratívny obchod s ruskými diamantmi s cieľom obmedziť schopnosť Moskvy financovať vojnu voči Ukrajine.

„Ruské diamanty tu nie sú naveky. Zavedieme reštrikcie na obchod s ruskými diamantmi," povedal Michel pred začiatkom summitu G7.

Podľa AFP zo summitu v Hirošime ešte zrejme nevzíde dohoda o zákaze dovozu ruských diamantov v rámci celej skupiny G7. Zúčastnení lídri však podľa všetkého vyjadria odhodlanie v tejto veci konať.

Ďalšie dôležité správy

WA 34 Bachmut - Na leteckej snímke dym stúpa z budov počas bojov v ukrajinskom meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v stredu 26. apríla 2023. FOTO TASR/AP


Smoke rises from buildings in this aerial view of Bakhmut, in the Donetsk region, Ukraine, Wednesday, April 26, 2023. (AP Photo/Libkos)
Neprehliadnite

G7 hľadá spôsoby, ako podporiť Ukrajinu aj globálnu ekonomiku