Poprední dodávatelia strojov na výrobu čipov pozastavili predaj a služby výrobcom polovodičov v Číne, pretože nové pravidlá kontroly vývozu v Spojených štátoch narúšajú čínsky technologický priemysel a prevádzku globálnych spoločností, píšu Financial Times. 

Americké spoločnosti Lam Research, Applied Materials a KLA, ktoré majú dominantné postavenie v niektorých segmentoch procesu výroby polovodičov prijali okamžité opatrenia na dosiahnutie súladu s novými pravidlami. 

Holandská spoločnosť ASML, svetový líder v oblasti dizajnu litografických strojov, nariadila svojim zamestnancom v Spojených štátoch, aby neposkytovali služby čínskym zákazníkom, kým nebude ukončená právna analýza nových sankcií. 

Nové obmedzenia, ktoré americké ministerstvo obchodu oznámilo v piatok, zakazujú vyvážať zo Spojených štátov do Číny také zariadenia na výrobu polovodičov, ktoré Pekingu nemôže poskytnúť žiadny zahraničný výrobca.

Zároveň ukladajú licenčnú požiadavku na vývoz amerických strojov alebo komponentov do výrobných závodov v Číne, ktoré produkujú pokročilé čipy, ako aj na export súčiastok, ktoré Čína nevyhnutne potrebuje pri vývoji vlastných strojov na výrobu polovodičov. 

V utorok začala spoločnosť LAM Research sťahovať podporný personál z čínskych spoločností na výrobu polovodičov, vrátane výrobcu pamäťových čipov Yangtze Memory Technologies. Požiadal zamestnancov, aby sa „od závodov v Číne zatiaľ držali ďalej“, prezradil jeden zo zamestnancov LAM. 

„Povedali nám, že spoločnosť potrebuje čas na vyhodnotenie toho, čo vlastne môže v Číne predávať,“ uviedol jeden z manažérov predaja spoločnosti Applied Materials. „Bolo by neudržateľné, ak by sme mohli len poskytovať služby, ale nepredávať zariadenia," dodal. 

Čínska asociácia výrobcov polovodičov vo štvrtok uviedla, že dúfa, že „americká vláda svoj pochybený postup ešte prehodnotí“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Chýbajúce čipy vyjdú európsky automobilový sektor draho