Američania sa na poslednú chvíľu snažia presťahovať do Portugalska, aby využili benefity plynúce z daňovej politiky, ktoré majú tamojšie úrady zakrátko zrušiť. Portugalská vláda ohlásila ukončenie daňových úľav pre expatov v októbri ako súčasť širšej snahy o riešenie bytovej krízy v krajine, uvádza Bloomberg.
Veľká európska krajina zaznamenala počas pandémie záplavu cudzincov vďaka nižším cenám nehnuteľností, teplej klíme a výhodným daňovým a vízovým programom. V dôsledku rastúcich cien domov sa však úrady rozhodli zakročiť proti výhodám pre cudzincov. Argumentujú tým, že bohatí prisťahovalci zvýšili ceny bývania. Poslednú šancu sa teraz snaží využiť stále viac Američanov. „Ľudia sú v panike, ponáhľajú sa a chcú zistiť, ako sa dostanú k týmto úľavám, kým to všetko nezmizne,“ povedala právnička v oblasti daní v Lisabone Daniela Lopes Costaová.
Jedným z nich je Matt Booth z Boise v americkom štáte Idaho. Fyzioterapeut sa pôvodne plánoval presťahovať v januári do Algarve, kde si v roku 2021 kúpil mestský dom za 380-tisíc eur. No dátum cesty posunul o niekoľko týždňov, aby sa uistil, že spĺňa podmienky. Začiatkom októbra odletel do Portugalska a podal žiadosť o pobyt. Odhaduje, že v rámci existujúceho programu ušetrí v najbližších desiatich rokoch približne pol milióna eur. „Bolo to veľmi stresujúce a chaotické, ale z dlhodobého hľadiska to samozrejme stojí za to,“ povedal.
Daňový systém umožňuje expatom, ktorí sa presťahujú do Portugalska, aby počas desiatich rokov platili paušálnu 20-percentnú daň z príjmu a desaťpercentný odvod do dôchodkového systému. To je menej ako progresívny daňový režim pre miestnych obyvateľov, ktorý vyžaduje, aby obyvatelia s ročným príjmom presahujúcim približne 79-tisíc eur platili daň vo výške 48 percent.
Veľkorysý systém pre nerezidentov vznikol v roku 2009 s cieľom prilákať zahraničný kapitál. Osvedčil sa: Vláda v júli uviedla, že systém doteraz využilo celkovo 89-tisíc ľudí. A len minulý rok zaplatili expati v rámci tohto programu na daniach 1,4 miliardy eur.