V Arkansase budú voliči rozhodovať o lekárskom využívaní marihuany. V prípade súhlasu by išlo o prvý štát na konzervatívnom juhu USA, ktorý by užívanie konope v medicíne povolil. Vlani podobný návrh neprešiel tesnou väčšinou 30-tisíc z 1,3 milióna odovzdaných hlasov.
V Kalifornii, tradičnej bašte demokratov, sa budú môcť voliči vysloviť dokonca k sedemnástim otázkam. Je medzi nimi napríklad návrh legalizovať používanie marihuany alebo uložiť hercom prosperujúceho pornopriemyslu, aby vo filmoch povinne používali kondómy.
JOAN BAEZ.
— Shane Claiborne (@ShaneClaiborne) 3. novembra 2016
Thank you @joancbaez for going public against the #deathpenalty.
And for all your wonderful songs.#GoPublic pic.twitter.com/gzoa33PCRs
Hlasovať rovnako voliči budú o zrušení trestu smrti. Voliči v Nebraske budú naopak rozhodovať o jeho návrate do trestného zákonníka, v Oklahome o jeho zachovaní v trestnom kódexe.
O legalizácii marihuany pre osoby staršie ako 21 rokov budú rozhodovať voliči v Massachusetts. Využívanie konope pre lekárske účely sa dostalo do referenda v Montane a Severnej Karolíne, v Nevade sa bude rovnako ako v Kalifornii hlasovať o legalizácii marihuany na „rekreačné“ účely.
V Colorade bude hlasujúcim predložený návrh na eutanáziu. Referendum v Minnesote rozhodne o tom, či poslanci miestneho parlamentu budú ako dosiaľ sami rozhodovať o svojich platoch, alebo či výšku ich príjmov stanoví nezávislá komisia.
V hlavnom meste budú voliči rozhodovať o tom, či sa Washington stane 51. štátom USA. Dosiaľ má metropola historický status federálneho dištriktu Columbia. Návrh bude zrejme v referende schválený. Kongresom, ktorý sa k nemu musí vysloviť, ale pravdepodobne pre odpor republikánov neprejde.
V New Jersey a v štáte Rhode Island sa referendum vysloví k návrhu na rozšírené vydávanie licencií pre prevádzkovanie hazardných hier v kasínach. V štáte Washington referendum rozhodne o zvýšení minimálnej mzdy na 13,5 dolára za hodinu a o daniach za spaľovanie fosílnych palív.
Výsledok referend je podľa dostupných informácií pre exekutívu daného štátu záväzný, aj keď v USA existuje aj formát nezáväzného či „poradného“ referenda. Vypísanie referenda je väčšinou podmienené zhromaždením presného počtu podpisov.