Pokiaľ ide o výdavky na lieky v krajinách OECD, Spojené štáty míňajú oveľa viac ako iné krajiny, ktoré sú súčasťou organizácie.

V roku 2019 predstavovali náklady na lieky vynaložené priemerným Američanom 1 376 dolárov po očistení o paritu kúpnej sily, čo je takmer 2,5-násobok priemeru OECD – ten je vo výške 571 dolárov a oproti druhému Nemecku je to viac o 47 percent.  

Kanada a Japonsko nasledovali na treťom a štvrtom mieste s výdavkami 811 a 803 dolárov. Najnižšie výdavky na lieky spomedzi členov OECD boli zaznamenané v Mexiku a Kostarike, pričom výdavky boli podpriemerné aj v mnohých krajinách východnej Európy a Škandinávie.

Infographic: Americans Spend Much More on Pharmaceuticals | Statista You will find more infographics at Statista

Vo väčšine krajín boli lieky na predpis najviac zastúpené v celkových výdavkoch na lieky. Anglicky hovoriace krajiny na zozname, vrátane Spojených štátov, Kanady, Austrálie a Spojeného kráľovstva, zdieľali charakteristiku nadpriemerných výdavkov na voľne predajné lieky napriek tomu, že ich celkové úrovne výdavkov sa líšia.

Vládne a vládou nariadené poistenie pokrývalo 55 percent celkových farmaceutických výdavkov v krajinách OECD, pričom v Nemecku a Francúzsku dosiahol tento podiel až 80 percent a v Spojených štátoch 70 percent. V Škandinávii a východnej Európe sa výdavky, ktoré nie sú hradené poisťovňou často pohybovali okolo 50 percent, pričom v Kostarike dosahovali až 97 percent.