Hoci dovozné embargo naďalej platí, takže kubánsky rum nezaplaví bary v USA, americkí cestovatelia s oficiálnym povolením na návštevu Kuby si vďaka uvoľneným dovozným obmedzeniam pre tovar na osobnú spotrebu budú môcť malé množstvo destilátu z cukrovej trstiny užiť aj doma, napísala agentúra AP.

Zatiaľ nie je jasné, čo diplomatická zmena medzi Kubou a USA prinesie rumovému impériu Bacardi. Táto spoločnosť musela Kubu po prevrate v roku 1959 vedenom Fidelom Castrom opustiť, podnik potom F. Castro znárodnil.

Hoci v minulosti Bacardi nechávalo dvere k návratu na Kubu otvorené, zatiaľ firma nechce o možnom zrušení amerického embarga špekulovať. Spoločnosť na otázku AP iba uviedla, že bude monitorovať vplyv očakávaného uvoľňovania vo vzťahoch medzi Havanou a Washingtonom.

Spoločnosť Bacardi predáva v USA rum pomenovaný Havana Club, ten je však rozdielny od rovnomenného rumu, ktorý môžu kúpiť zákazníci aj na Slovensku. Bacardi síce od roku 1997 vlastní originálny recept rodiny Arechabalovcov, ktorá za pôvodnou značkou Havana Club stojí, predávať ho pod týmto označením smie však len v USA. V ostatných krajinách sa ako Havana Club predáva rum kubánskej spoločnosti Havana Club International. Bacardi navyše svoj rum Havana Club destiluje v Portoriku.

Kvôli názvu Havana Club viedli firma Bacardi a francúzska spoločnosť Pernod Ricard v USA dlhoročný spor. Pernod Ricard, ktorý má v Havana Club International polovičný podiel, zvyšok patrí kubánskej vláde, si už v USA po prehratom súdnom boji zaregistroval názov Havanista. Tak by sa mal kubánsky rum Havana Club v prípade odvolania embarga na americkom trhu volať.