Meranie inflácie môže byť vyjadrené percentuálnym nárastom alebo poklesom cien tovarov a služieb. Priemerná rodina v Spojených štátoch ju vníma ako nekompromisný boj o prežitie. Dáta o inflácii nie sú obmedzené len na sledovanie čísel, ako je napríklad dvojpercentný cieľ stanovený americkou centrálnou bankou. Je to osobný zápas o zachovanie základných životných potrieb, píše v článku redaktorka Bloombergu.

Ceny potravín v USA od začiatku roku 2020 vzrástli o 25 percent, čo predstavuje najväčší a najrýchlejší nárast za uplynulých 77 rokov. Od čias kolapsu výstavby rodinných domov v dôsledku prasknutia bubliny s hypotékami sa sektor nehnuteľnosti snaží postaviť na nohy. Posledné tri roky priniesli viac ako dvojnásobný nárast úrokov na hypotékach. Priemerný nájom podľa indexu spotrebiteľských cien vzrástol o 21 percent. Bežná domácnosť v Spojených štátoch minie za bývanie viac ako 30 percent príjmu.

Rast zisku spoločností Jeffa Bezossa, Elona Muska a Marka Zuckerberga o stovky miliárd dolárov zväčšuje kontrast medzi domácnosťou a miliardárskou elitou. Sektor kľúčových tovarov, ako je hovädzie mäso, detská výživa a cestoviny ovládajú prvé štyri firmy s 80-percentným podielom na trhu.

Ďalšie dôležité správy

Money raining down on Middle Eastern businessman
Neprehliadnite

Šťastie sa za peniaze dá kúpiť, tvrdia v prieskume Američania. Vyčíslili aj jeho presnú sumu