Spojené štáty pripravujú plán na zničenie ruskej Čiernomorskej flotily, ktorej plavidlá blokujú ukrajinské prístavy, a ohrozujú tak zásobovanie sveta potravinami, píše Newsweek.
Vzhľadom na skutočnosť, že Ukrajina je jedným z najväčších exportérov obilia na svete, vládnu obavy, že ruská blokáda ukrajinských prístavov, ktoré umožňujú jeho distribúciu, vyvolá globálnu potravinovú krízu.
Ukrajinci sú efektívni
Poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Geraščenko v piatok na Twitteri napísal, že Spojené štáty „pripravujú plán na zničenie Čiernomorskej flotily“. „Efektívna práca Ukrajincov na vojnových lodiach presvedčila (Spojené štáty), aby pripravili plán na odblokovanie prístavov,“ napísal Geraščenko s tým, že Ukrajina a USA rokujú o dodávkach účinných protilodných striel (Harpoon a NSM) s dostrelom 250-300 kilometrov.
Geraščenkov tweet prišiel v čase, keď agentúra Reuters zverejnila správu, že Biely dom plánuje poskytnúť ukrajinským jednotkám protilodné zbrane, ktoré budú dodané priamo na Ukrajinu, alebo prostredníctvom niektorého z jej európskych spojencov.
V apríli potopili Moskvu
Ukrajina opakovane vyzvala Spojené štáty, aby jej okrem kanónov či striel Javelin a Stinger dodali aj riadené strely, ktorými by mohli zo svojich prístavov vyhnať približne 20 ruských plavidiel vrátane ponoriek. V apríli sa Ukrajincom podarilo potopiť vlajkovú loď Čiernomorskej flotily Moskva.
Celosvetový dosah
Okrem toho že dodávka ďalších zbraní by Ukrajine poskytla v jej vojnovom úsilí taktickú výhodu, mal by takýto krok celosvetový dosah, pretože by sa vďaka nemu mohli obnoviť dodávky obilia a iných poľnohospodárskych produktov.
Ďalšie vyzbrojovanie Ukrajiny účinnými protilodnými zbraňami má však podľa amerických predstaviteľov aj tienistú stránku. Majú totiž obavy z toho, čo by sa mohlo stať, keby zbrane určené Ukrajine padli do rúk ruských síl. Nemenovaný americký podľa Reuters uviedol, že „žiadny štát v obavách z ruskej odvety nechce byť prvým alebo jediným, ktorý (Ukrajine) dodá strely Harpoon.