Cieľom je obmedziť počet srdcovo-cievnych ochorení, ktoré tieto tuky spôsobujú zvyšovaním hladiny cholesterolu.

Americký úrad pre potraviny a liečivá najnovším ustanovením prikázal potravinárskym spoločnostiam, aby do troch rokov postupne vyradili zo svojich produktov čiastočne stužené oleje. Tie podľa neho nemôžu byť naďalej považované za všeobecne bezpečné a budú vyňaté zo zoznamu látok (GRAS, generally recognized as safe), ktoré za všeobecne bezpečné považované sú. Spoločnosti budú môcť požiadať o výnimku, aby mohli výrobky, ktoré takéto tuky obsahujú, púšťať na trh aj po roku 2018, budú však musieť preukázať, že nie sú zdraviu škodlivé.

Lacnejšia náhrada

Trans-mastné kyseliny sa prirodzene v malom množstve vyskytujú v hovädzom, baraňom či jahňacom mäse ako aj v mlieku a mliečnych výrobkoch z týchto zvierat. Tieto tuky samozrejme úrad používať nezakáže.

Môžu byť však aj rastlinného pôvodu. Vtedy vznikajú priemyselným spôsobom takzvanou hydrogenáciou, teda stužovaním. Pri tomto procese sa za pridávania vodíka stáva z nenasýtenej mastnej kyseliny nasýtená mastná kyselina a tuk mení skupenstvo z kvapalného na pevné. Takto upravené sa nachádzajú najmä v margarínoch a pečive - v koláčoch, keksoch či vo vyprážaných potravinách.

Výrobcovia metódu používali s cieľom znížiť náklady - takéto tuky sú lacnejšie ako živočíšne - a zároveň s cieľom predĺžiť dátum spotreby potravín a vyformovať ich do požadovaného tvaru.

Denník The Washington Post dokonca pripomína, že ešte v 80. rokoch bolo mnoho vedcov presvedčených o tom, že tieto umelé čiastočne stužené oleje sú zdravšie ako prírodne nasýtené tuky. Až v 90. rokoch stále viac a viac štúdií poukazovalo na fakt, že trans-tuky sú hlavným vinníkom rastúceho výskytu počtu ochorení srdca a že upchávajú cievy.

Podľa amerického regulátora sa teraz  od zákazu očakáva zlepšenie zdravia Američanov, zníženie počtu prípadov ischemických chorôb srdca a opatrenie má zabrániť aj „tisícom smrteľných infarktov každý rok“. FDA pripúšťa, že potravinové spoločnosti budú znášať náklady pri vyradení trans-tukov zo svojich produktov, zároveň však upozorňuje, že sa podstatne väčšie financie ušetria na zdravotnej starostlivosti.

Zbavujú sa ich už dlhšie

V poslednom desaťročí síce boli už vo väčšine potravín trans-tuky nahradené inými olejmi, FDA však teraz plánuje z obehu stiahnuť aj zvyšok potravín, ktoré ich obsahujú. Tvrdí totiž, že ohrozujú verejné zdravie a nie sú v produktoch potrebné.

FDA odhaduje, že medzi rokmi 2003 a 2012 klesla v USA spotreba trans-tukov o 80 percent, od roku 2006 musí byť na obale v USA napísané, že ich výrobok obsahuje.

Niektoré mestá, ako napríklad New York či Philadelphia, zakázali reštauráciám pripravovať pokrmy z umelých nasýtených tukov. Fastfoodové reťazce ako McDonald’s či Taco Bell sa tiež zaviazali, že prestanú ponúkať potraviny s nezdravými tukmi. Maloobchodný reťazec Wal-Mart by mal prestať nakupovať od dodávateľov takéto potraviny do konca roka.