Denník The New York Times s odvolaním sa na nemenovaného vysokého člena americkej administratívy napísal, že pôjde o dlhú kampaň, ktorá potrvá zrejme tri roky. Presiahne teda Obamov druhý a posledný mandát.

Prvá etapa spočíva v leteckých úderoch proti IS. Tie sa už začali v auguste a USA uskutočnili 145 náletov na ciele v severnom a západnom Iraku.

Až Irak zostaví novú vládu, čo by malo byť tento týždeň, odštartuje USA ďalšiu fázu. Pôjde o intenzívny výcvik, poradenskú činnosť a vojenské vyzbrojovanie irackej armády a spojeneckých milícií, najmä kurdských.

Tretia fáza je považovaná za najťažšiu a politicky najcitlivejšiu, pretože v nej pôjde o zničenie jednotiek IS na území Sýrie. Očakáva sa, že tento cieľ sa nepodarí dosiahnuť za Obamovho mandátu a bude sa ním musieť zaoberať jeho nástupca, ktorý vzíde z volieb v roku 2016. Pentagon podľa denníka počíta s tým, že vojenská kampaň proti IS potrvá najmenej 36 mesiacov.

Obama vraj chce tieto kroky vysvetliť v stredajšom prejave, v ktorom tiež plánuje Američanov uistiť, že USA nevedie do ďalšej irackej vojny. „Chceme systematicky oslabovať kapacitu radikálov, obmedziť územia, ktoré kontrolujú, a nakoniec ich poraziť,“ povedal B. Obama už cez víkend v televízii NBC.

New York Times poznamenáva, že v každom prípade pôjde o bezprecedentnú americkú operáciu, pretože na rozdiel od Jemenu alebo Pakistanu sa v nej USA neobmedzia len na bezpilotné lietadlá a na rozdiel od Afganistanu nepošlú do Iraku pozemnú armádu.

B. Obama tiež tentoraz buduje medzinárodnú koalíciu otvorene, čo nebol prípad zákulisného vodcovstva v prípade pomoci líbyjským revolucionárom v roku 2011.