Kríza dostupnosti bývania, ktorá v súčasnosti postihla mnohých potenciálnych kupcov, sa v blízkej budúcnosti neskončí. Spôsobujú ju dva hlavné faktory: vysoké ceny nehnuteľností a vysoké úrokové sadzby. Tie budú podľa ekonóma Thomasa Ryana z Capital Economics pravdepodobne naďalej rásť aj v nasledujúcich dvoch rokoch.
Predpovedá, že priemerná úroková sadzba na 30-ročné fixné hypotéky bude v roku 2025 oscilovať okolo hodnoty sedem percent a o jeden percentuálny bod klesne až na konci roku 2026. Tento výhľad je spôsobený „inflačnou politikou“ budúceho prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorá vyvolala očakávanie, že Federálny rezervný systém zníži úrokové sadzby menej, než sa pôvodne predpokladalo.
Nedávny nárast úrokových sadzieb už pocítili účastníci trhu s nehnuteľnosťami. Aktivita pri refinancovaní sa zastavila a žiadosti o kúpu domov zaznamenali pokles po predchádzajúcich vzostupoch na jeseň, uvádza Business Insider.
Rekordné zdraženie domov
T. Ryan očakáva, že ceny nehnuteľností budú aj naďalej rásť, pričom predpovedá štvorpercentný nárast v rokoch 2025 a 2026. Ak sa tieto predpoklady naplnia, priemerná cena domu v Spojených štátoch by mohla dosiahnuť hodnotu približne 455-tisíc dolárov v roku 2026, čo by bol rekordný nárast.
Na Slovensku sú nehnuteľnosti stále nedostupnejšie, regionálne rozdiely pretrvávajú
Odborník zdôraznil, že kombinácia rastúcich cien nehnuteľností a vyšších úrokových sadzieb bude aj naďalej viesť k zníženej dostupnosti pre potenciálnych kupcov domov v nasledujúcich dvoch rokoch.
V kontexte situácie v USA, kde sú vysoké úrokové sadzby a nedostatočná ponuka bývania hlavnými prekážkami vlastníctva nehnuteľností, môžeme očakávať, že podobné faktory budú ovplyvňovať aj slovenský trh s bývaním, hovorí PR manažér Nehnuteľnosti.sk Filip Domovec. „Hoci sa európsky, a teda aj slovenský trh riadi politikou ECB, úrokové sadzby na hypotekárne úvery pravdepodobne zostanú relatívne vysoké v porovnaní s úrokmi spred roku 2022, čo zníži dostupnosť úverov pre mnohé domácnosti.“
Ďalšie vážne faktory
F. Domovec pripomína aj rastúce stavebné náklady a byrokratické prekážky, ktoré spomaľujú tempo výstavby nových projektov, čo môže obmedziť ponuku nového bývania, predovšetkým v mestských oblastiach. „Horší prístup k vlastníctvu bývania povedie k väčšiemu záujmu o nájomné bývanie, čo môže tlačiť ceny prenájmov nahor. Vývoj cien nehnuteľností a dopytu bude veľmi závisieť od celkovej ekonomickej situácie, vývoja miezd a rozhodnutí ECB v oblasti úrokových sadzieb.“
Ceny nehnuteľností v treťom štvrťroku 2024 rástli v takmer všetkých regiónoch Slovenska. V segmente dvojizbových bytov niektoré mestské časti prekvapili dvojciferným medziročným rastom: Bratislava I (+16,54 percenta), Žilina (+12,68 percenta), Košice III (+15,2 percenta) a Košice IV (+10,95 percenta). Trojizbové byty zdraželi celoplošne; no najviac v Žiline (+11,76 percenta) a mestskej časti Košice IV (+19,5 percenta).