Ministerstvo zdravotníctva SR si uvedomuje, že situácia týkajúca sa všeobecných lekárov nie je priaznivá. Uviedlo to v reakcii na výsledky monitoringu, podľa ktorých je situácia so zabezpečením všeobecnej ambulantnej starostlivosti alarmujúca. Deklarovalo, že to rieši.

„Priemerný vek všeobecných lekárov pre dospelých je 57 rokov, 40 percent je starších ako 62 rokov. Priemerný vek primárnych pediatrov je takmer 60 rokov, takmer polovica (49 percent k 1. januáru 2024) je v dôchodkovom veku,“ upozornilo v stanovisku, ktoré poskytol komunikačný odbor rezortu.

Ministerstvo skonštatovalo, že situáciu intenzívne rieši a prijíma viaceré opatrenie. Poukázalo napríklad na schválené zmeny v rezidentskom programe, zníženie byrokratickej záťaže primárnych pediatrov či konsolidáciu siete detských ambulantných pohotovostí. Pripomenulo aj výzvu z plánu obnovy na podporu vzniku nových ambulancií všeobecného lekárstva a pediatrie. „Boli zjednodušené podmienky a lekári môžu dostať až 80-tisíc eur, čo sa prejavilo vo vyššom záujme,“ ozrejmilo.

Avizovalo aj postupnú implementáciu ďalších opatrení vyplývajúcich z reformy všeobecnej ambulantnej starostlivosti do roku 2030. „Medzi opatrenia patrí posilnenie kompetencií všeobecných lekárov a primárnych pediatrov, posilnenie kompetencií sestier a nové formy spolupráce, vzdelávanie a atraktivita povolania všeobecný lekár či zníženie administratívnej záťaže,“ dodalo.

Pracujúci lekári majú vysoký vek a ku koncu vlaňajška stúpol počet pacientov bez zmluvného lekára. Na výsledky monitoringu upozornil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za vlaňajšok. Apeloval preto na prijatie opatrení.

Ďalšie dôležité správy

Na archívnej snímke z 10. marca 2020 Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Desiatky nemocníc fungujú v neistote, problémom sú zmluvy so zdravotnými poisťovňami