Preukazovanie sa pacientov potvrdením o zaočkovaní alebo testovaní pred vyšetrením zostalo v niektorých prípadoch na rozhodnutí ambulantných lekárov. Vyplýva to z usmernenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách.

Ako pre TASR uviedla prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Jaroslava Orosová, takýto krok môže opäť priniesť sporné situácie a nežiaduce nálady do vzťahu medzi lekárom a pacientom.

Šéfka zväzu poukázala na to, že hoci usmernenie ministerstvo aktualizovalo v prvej polovici septembra, ani ZAP nemá v tejto súvislosti zodpovedané všetky otázky. O tejto téme naďalej komunikuje s MZ.

„Považujeme za prínosné, ak sa vykonateľnosť a prípadné dosahy pripravovaných usmernení konzultujú s lekármi z praxe,“ uviedla.

Zároveň je podľa jej slov potrebné si uvedomiť, že práve v čase zvýšenej chorobnosti je logistika testovania priamo v ambulanciách ťažko realizovateľná.

„Je zásadný rozdiel testovať dobrovoľne, takpovediac pre istotu, bezpríznakového pacienta a testovať pacienta, ktorý príznaky má. K tomu je navyše potrebné adekvátne prispôsobiť nielen vybavenie personálu, ochranné pomôcky, ale aj priestory ambulancie a ich následnú dezinfekciu,“ vysvetlila.

Zanedbateľná nie je podľa jej slov ani časová náročnosť samotného výkonu u príznakového pacienta, ktorý po testovaní vyjde ako pozitívny, a to najmä v súvislosti s dezinfekciou priestorov. ZAP preto odporúča pacientom, aby testovanie absolvovali ešte pred návštevou ambulancie.

„Okrem toho nemáme odpovede na to, ako majú ambulantní lekári prípadne testovať svojich nezaočkovaných zamestnancov, či dostanú testy zo Štátnych hmotných rezerv SR ako nemocnice, keďže stanovisko a vysvetlenie ambulancie v tomto zmysle dodnes nemajú,“ doplnila.

Zdôraznila, že epidemiologická situácia sa opätovne zhoršuje. „Pri nízkej miere zaočkovanosti musíme postupovať tak, aby rizikom nákazy boli čo najmenej postihnutí ostatní pacienti, ako i samotný zdravotnícky personál,“ uzavrela.

WA 9 Aškelon - Zdravotný personál v špeciálnych ochranných odevoch stojí pri posteli pacienta s ochorením COVID-19, ktorého odpojili od dýchacieho prístroja na jednotke intenzívnej starostlivosti v izraelskom meste Aškelon vo štvrtok 26. augusta 2021. Izrael zaznamenal prvýkrát od polovice januára viac než 10.000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva v stredu večer oznámilo, že za utorok v krajine pribudlo dovedna 10.001 prípadov. Nová vlna pandémie prinútila
Neprehliadnite

Nemocnice sú na jesennú vlnu pandémie pripravené, tvrdí Ministerstvo zdravotníctva SR