Americká spoločnosť Alphabet je v pokročilom štádiu rokovaní o prevzatí startupu Wiz. Wiz sa zameriava na kybernetickú bezpečnosť a Alphabet je zaň ochotný ponúknuť približne 23 miliárd dolárov. Ak tento zámer dotiahnu do konca, bude to pre Alphabet jeho najväčšia akvizícia.

Kontrakt, ktorý by Alphabet financoval prevažne hotovosťou, teda bez potreby veľkých úverov, by mohol byť oznámený už čoskoro. Spoločnosť Wiz je jedným z najrýchlejšie rastúcich softvérových startupov na svete. Poskytuje cloudové riešenia kybernetickej bezpečnosti s detekciou hrozieb v reálnom čase za využitia umelej inteligencie.

Ak sa Alphabetu podarí zámer presadiť, bude to jeden z mála príkladov, kedy sa veľká technologická spoločnosť pokúsi o veľký obchod v čase zvýšeného tlaku zo strany regulačných orgánov počas administratívy prezidenta Joea Bidena. V posledných rokoch americkí regulátori naznačili rastúcu averziu voči veľkým technologickým firmám, ktoré sa v dôsledku akvizícií ďalej zväčšujú.

Wiz získala miliardové financovanie

Spoločnosť Wiz mala za minulý rok tržby okolo 350 miliónov dolárov a podľa svojich internetových stránok spolupracuje so 40 percentami firiem zo zoznamu Fortune 100. Nedávno si v súkromnom financovaní zaistila miliardu dolárov, čím sa jej hodnota dostala zhruba na 12 miliárd dolárov.

Wiz spolupracuje s mnohými poskytovateľmi cloudových služieb, ako je Microsoft alebo Amazon. Medzi svojich zákazníkov zaraďuje firmy ako Morgan Stanley či DocuSign. Wiz má v Spojených štátoch, Európe, Ázii a v Izraeli dohromady asi 900 zamestnancov. Firma už skôr uviedla, že tento rok plánuje celosvetovo zamestnať asi 400 ľudí.

Alphabet sa nedávno rozhodol, že nebude pokračovať v prevzatí spoločnosti HubSpot, ktorá sa špecializuje na softvér pre online marketing, uviedla agentúra Reuters.

Oživenie v technologickom sektore

Dohodnuté kontrakty v širšom technologickom sektore v tomto roku zaznamenali oživenie. V januári sa softvérová spoločnosť Synopsys dohodla na prevzatí menšieho rivala Ansys približne za 35 miliárd dolárov. Spoločnosť Hewlett Packard Enterprise potom v januári uzavrela dohodu o prevzatí výrobcu sieťových zariadení Juniper Networks za 14 miliárd dolárov.

Technologický sektor mal v prvom polroku na fúziách a akvizíciách najväčší podiel. Podľa údajov spoločnosti Dealogic sa objem týchto transakcií medziročne zvýšil o viac ako 42 percent na 327,2 miliardy dolárov.

Ďalšie dôležité správy

AI – umelá inteligencia aj vo vesmíre.
Neprehliadnite

Nemecký startup vyvíjajúci AI pre obranu rokuje s investormi o pol miliarde dolárov