Vláda stratégiu schválila. Tento koncepčný dokument vznikal vyše 2,5 roka a ide o historicky prvý dokument pre oblasť ľudských práv na Slovensku. Predkladateľ Miroslav Lajčák označil jej schválenie „za významné rozhodnutie“. Máme koncepciu, ktorá mapuje, kde sa Slovensko nachádza v oblasti ľudských práv, zdôraznil. Nikomu nič nenanucuje, nemá za cieľ polarizovať spoločnosť, nemení sa právny stav, doplnil.
Premiér Robert Fico na tlačovej besede stratégiu nazval vyváženou a doplnil, že aj všetci tí, ktorí k nej majú stále pripomienky, mali možnosť sa k nej vyjadriť. Pri stratégii došlo po dlhých rokovaniach „k akej-takej zhode“, podčiarkol. Len vyvážený a kompromisný materiál môže byť východiskom, nemôžeme prijať materiál, ktorý by bol príliš naklonení k jednému alebo druhému extrémnemu názoru, zdôraznil.
Voči stratégii sa ozývajú kritické hlasy, a to zo strany Fóra života, Aliancie za rodinu ale aj od predstaviteľov KDH či Konferencie biskupov Slovenska. M. Lajčák kritikom odkázal, že nech predložia iný materiál, ktorý bude mať celospoločenskú akceptáciu. Stratégia vznikla s maximálnou mierou zapojenia sa spoločnosti a je nemysliteľné, aby bola 100-percentne akceptovaná, konštatoval M. Lajčák. Sú etické témy, kde je naivné očakávať zhodu, doplnil.
Pri práci na stratégii sa podľa Lajčáka ukázalo ako veľmi nie je slovenská spoločnosť pripravená na diskusiu o ľudských právach a ako veľmi tu chýba tolerancia a ochota zmieriť sa s tým, že sú tu ľudia, ktorí majú aj iný názor. Na povrchu je Slovensko moderná a európska krajina, no na druhej strane sa to málo premieta do reálneho života. Ľudia málo vedia o svojich právach a práve preto by sme sa mali viac orientovať na výchovu v tomto smere, doplnil.
V súvislosti s agendou ľudských práv vláda k stratégii schválila uznesenie, ktorým ministrov zaväzuje k viacerým úlohám. Minister školstva Juraj Draxler v spolupráci s ostatnými ministrami bude musieť vypracovať Akčný plán výchovy a vzdelávania k ľudským právam a vytvoriť Celoštátnu komisiu pre výchovu a vzdelávanie k ľudským právam a demokratickému občianstvu. Minister spravodlivosti Tomáš Borec spolu s ministrom práce Jánom Richterom má úlohu vypracovať návrh Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie a pred ministrom vnútra Robertom Kaliňákom je úloha vypracovať akčný plán eliminácie rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie. Vláde bude predložená komplexná analýza stavu uplatňovania a ochrany ľudských práv v Slovenskej republike vrátane inštitucionálnych mechanizmov.
Chromík: Nemožno uprednostniť nediskrimináciu homosexuálov pred životom občanov
„Žiadame premiéra Roberta Fica a ministrov, aby odmietli tento dokument, odmietli míňanie peňazí na nezmyselné programy a odmietli natláčanie ideológie do škôl, médií a celej spoločnosti,“ píše sa v texte petície, ktorú spustila Aliancia za rodinu.
„Pred referendom nám tvrdili, že na Slovensku nič neohrozuje deti, rodinu ani manželstvo. Mnohí ľudia tomu uverili, no opak je pravdou. Referendum nebolo zbytočné, naopak, ukazuje sa, ako veľmi vhodne načasované, aby ľudia ešte mohli povedať, aké hodnoty žiadajú zachovať,“ povedal hovorca aliancie Anton Chromík.
Aliancia za rodinu či Fórum života považujú ľudskoprávnu stratégiu za nevyváženú. „Chceli sme do nej zahrnúť mnohé práva, ktoré považujeme za dôležité, ako je napríklad ochrana života či práva rodičov, no stratégia sa im vôbec nevenuje,“ vysvetlila Mária Raučinová z Fóra života s tým, že tieto témy boli označené za kontroverzné. „A navyše nás označili za neprofesionálov,“ dodala.
Ak vláda podľa Antona Chromíka túto stratégiu prijme, aj naďalej bude stupňovať polarizáciu spoločnosti a jej realizácia sa stane predmetom sporov a nedorozumení obyvateľstva. „Ak by boli prijaté naše pripomienky, dal by sa text stratégie akceptovať, no dá sa povedať, že sme boli pri jej príprave len do počtu,“ poznamenala M. Raučinová, ktorá je zároveň členkou výboru pre rodovú rovnosť pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
Autori petície majú proti stratégii viaceré výhrady. Ide napríklad o registrované partnerstvá a následné adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. Takisto je podľa nich absurdné, že stratégia spochybňuje zásady medicíny, ktoré ochraňujú obyvateľstvo, pričom problematické je v tomto prípade aj darovanie krvi. Ako sa píše v petícii, „podľa stratégie je problematický dotazník darcu, ktorý obsahuje vraj diskriminačnú otázku, a teda či mal kandidát na darcovstvo - muž za posledný rok pohlavný styk s mužom“.
Podľa A. Chromíka nemôže vláda v tomto prípade uprednostniť nediskrimináciu homosexuálov pred zdravím a životom občanov. „Ľudské práva ako také musia byt univerzálne a musia platiť pre všetkých. Sme proti diskriminácii akejkoľvek osoby, no nesmie narážať na práva detí na otca a mamu a nemôže z nich odoberať,“ povedal s tým, že sú proti diskriminácii rodín, ktoré svoju stratégiu nemajú.