Aliancia producentov OPEC+ na svojom nedeľnom zasadnutí ponechala ťažobné kvóty nezmenené. Skupina sa tak rozhodla prerušiť obmedzovanie dodávok na globálny trh. Dôvodom je neistota týkajúca sa dopytu zo strany Číny a dodávok z Ruska po zavedení cenového stropu. 

Aliancia implementovala zníženie ťažby o 2 milióny barelov (1 barel = 159 litrov) denne, na ktorom sa dohodla na poslednom zasadnutí v októbri. Zatiaľ však nie je jasný jeho úplný vplyv uprostred výraznej cenovej volatility.

Neistotu podporuje embargo na import ruskej ropy

Neistotu na trhu podporuje embargo na import ruskej ropy po mori do Európskej únie (EÚ), ktoré začne platiť v pondelok (5. 12.). Od pondelka by mal platiť aj cenový strop na ruskú ropu dopravovanú po mori na úrovni 60 USD (56,94 eura) za barel, na ktorom sa dohodli EÚ, skupiny G7 a Austrália.

Ďalšou neznámou je dopyt zo strany Číny. Jej ekonomika sa výrazne ochladila predovšetkým pre striktné protipandemické opatrenia. Tie sa však aj z dôvodu protestov začínajú uvoľňovať. Čína je najväčším dovozcom ropy na svete.

Ďalšie dôležité správy

WA 54 archív Viedeň - Na archívnej snímke zo 6. marca 2020 saudskoarabský minister energetiky, princ Abdulaziz bin Salmán prichádza na stretnutie členov aliancie OPEC+ vo Viedni. Po neúspechu minulý týždeň sa 23 členov aliancie OPEC+ v pondelok 5. júla 2021 opäť pokúsi dosiahnuť dohodu o tom, koľko ropy bude dodávať na trhy. Bin Salmán vyzval v nedeľu 4. júla na „kompromis a racionalitu“ s cieľom zabezpečiť dohodu. Spor v rámci OPEC+ odhalil narastajúce rozdiely medzi Saudskou Arábiou a SAE. Tie
Neprehliadnite

Kontrolný vplyv USA na trh s ropou sa končí, Washington odovzdáva kľúče späť OPECu