Možnosť konfliktu v indicko-tichomorskom regióne sa zdá čoraz reálnejšia. Ak by k nemu skutočne došlo, tak Spojené štáty budú zaiste potrebovať rozsiahlu podporu Austrálie, Indie, Japonska a Spojeného kráľovstva, píše agentúra Bloomberg.
Súperenie medzi Washingtonom a Pekingom sa stáva celosvetovou záležitosťou, no jeho srdce leží práve v tomto najzaľudnenejšom, ekonomicky najdynamickejšom a strategicky najvýznamnejšom regióne sveta. Bude to práve tu, kde pravdepodobne dôjde k prepuknutiu americko-čínskej vojny, ktorej výsledok by mohli ovplyvniť štyri ďalšie krajiny.
Čoraz viac amerických diplomatov mimo záznam tvrdí, že Washington a Peking čaká v priebehu nasledujúcich piatich rokov test sily.
Dôsledky vojny
Prípadná americko-čínska vojna by sa netýkala iba Taiwanu či iných sporných území, ale bola by bojom o hegemóniu v kľúčovom indicko-tichomorskom regióne a o svetový vplyv, ktorý by z nej plynul.
Porážkou Spojených štátov by Čína zničila ich vojenskú silu a sebavedomie. Takisto by to utvrdilo čínskeho lídra Si Ťin-pchinga v jeho domnienke, že Východ je na vzostupe, zatiaľ čo Západ upadá.
Ak by však naopak Washington rozdrvil Čínu, tak sa táto krajina môže rozlúčiť s myšlienkou, že jej je súdené dominovať v Ázii i mimo nej.
Nehľadiac na to, ktorá krajina zvíťazí, americko-čínska vojna by mala ďalekosiahle následky. Spôsobila by ekonomické zemetrasenie, zničila dodávateľské reťazce a narušila niektoré z najlukratívnejších obchodných trás sveta. Takisto by ňou vzrástla pravdepodobnosť jadrovej eskalácie.
Aliancia piatich verzus Peking
Či sa bude Číne v boji o Taiwan dariť do veľkej miery závisí od veľkosti a sily opozície, ktorá sa postaví na stranu Washingtonu. Japonsko, Austrália, India a Spojené kráľovstvo sú štyrmi kľúčovými krajinami, ktoré by mohli ovplyvniť výsledok americko-čínskej vojny, pretože sú súčasťou dvoch najvýznamnejších minilaterálnych bezpečnostných zoskupení indicko-tichomorského regiónu – menovite ide o štvorstranný bezpečnostný dialóg QUAD a trojstrannú bezpečnostnú dohodu AUKUS.
V prípade vypuknutia vojny má Washington najlepšiu šancu vyhrať, ak sa mu podarí získať si rozsiahlu podporu zahraničia. Krajiny, ktoré sa postavia na jeho stranu, budú zaiste musieť čeliť otázke, či a ako na konflikt reagovať.
Indicko-tichomorská vojna, v ktorej by Spojené štáty bojovali bez spojencov, by Washingtonu pravdepodobne priniesla neúspech. Ak by v nej však Biely dom bojoval na čele demokratickej koalície, tak je dosť pravdepodobné, že by sa mu podarilo Čínu poraziť. Čím viac sa bude Peking tohto scenára báť, tým viac sa bude zdráhať použiť silu, uzatvára Bloomberg.