TASR o tom informuje na základe správy CNBC.

Na ropnom trhu panujú obavy týkajúce sa slabšieho dopytu zo stany Číny pre prísne protiepidemické reštrikcie v krajine. Naopak, riziko na strane ponuky predstavuje nový návrh sankcií Európskej únie (EÚ) zacielených na ruský ropný sektor.

Aliancia zložená z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov na čele s Ruskom sa dohodla na zvýšení ťažby v júni o 432.000 barelov (1 barel = 159 litrov). OPEC+ tak pokračuje vo svojej stratégii postupného rušenia produkčných obmedzení prijatých počas koronakrízy. Predstavitelia OPEC+ sa opäť stretnú 2. júna.

Ceny ropy zareagovali na rozhodnutie rastom. Júlový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa o 14.23 h SELČ predával s plusom 1,65 dolára alebo 1,50 percenta po 111,79 dolára (106,15 eura) za barel.

Experti neočakávajú, že OPEC+ by v dohľadom čase výrazne zvýšil produkciu a vyriešil problémy s rizikom nedostatku na strane ponuky, keďže členovia aliancie sú spokojní s cenami ropy nad 100 dolárov za barel.

Ďalšie dôležité správy

PK 8 Callao - Na snímke cyklista ukazuje ruky špinavé od ropy na pláži Cavero v peruánskom okrese Ventanilla, ktorú znečistil únik ropných látok v utorok 18. januára 2022. Peruánske úrady v pondelok uzavreli tri pláže znečistené ropnými látkami, ku ktorých úniku došlo v dôsledku sopečnej erupcie v súostroví Tonga. Rafinéria Pampilla, ktorá je súčasťou španielskej spoločnosti Repsol, priznala, že v sobotu došlo k
Neprehliadnite

Európa bude podľa tvrdení Moskvy kupovať ruskú ropu cez tretie krajiny