Albánsko plánuje vytvoriť pre bektašijských moslimov suverénny štát s cieľom podporiť umiernenosť, toleranciu a pokojné spolunažívanie, povedal albánsky premiér Edi Rama. Takzvaný „suverénny štát rádu Bektašija“ sa stane najmenším štátom na svete, so štvrtinovou rozlohou oproti Vatikánu. Tento územný celok bude mať vlastnú správu, pasy a hranice.
Portál euronews.com informuje, že nový štát povolí konzumáciu alkoholu, umožní ľuďom nosiť, čo chcú, a nebude zavádzať žiadne pravidlá týkajúce sa životného štýlu.
E. Rama povedal, že cieľom nového štátu je podporovať tolerantnú verziu islamu, na ktorú je Albánsko hrdé. Počas prejavu v OSN pripomenul, že Albánsko, malá krajina západného Balkánu, zachránilo počas druhej svetovej vojny židovských utečencov pred nacistami a poskytlo útočisko Afgáncom po tom, čo pred tromi rokmi prišiel k moci Taliban.
Albánci sú tiež hrdí na to, že svetu dali známu humanitárnu pracovníčku Katolíckej cirkvi, Matku Terezu, ktorá sa narodila v susednom Severnom Macedónsku a ktorá podľa premiéra „stelesňovala lásku k ľudstvu“. Príslušníci rádu Bektašija tvoria približne desať percent albánskej moslimskej komunity, vyplýva z posledného sčítania.
Populácia Poľska by mohla začať po desaťročiach starnutia rásť. Môžu za to vojna a imigrácia
Krajina Balkánu s približne 2,8 miliónmi obyvateľov je známa náboženskou toleranciou v inak rozdelenom regióne.
Rád Bektašija vznikol v tureckej oblasti Anatólia a čoskoro sa stal oficiálnym rádom elitných vojenských jednotiek. Postupom času rád čelil kritike pre liberálny prístup k viere a rastúci politický vplyv, čo viedlo k jeho zmenšeniu. Rád bol oficiálne zakázaný dvakrát: najprv v 17. storočí osmanským sultánom Mahmudom II. a následne v roku 1925, keď zakladateľ Tureckej republiky Mustafa Kemal Atatürk zakázal všetky odnože islamu.
Súčasný duchovný líder rádu Baba Mondi sa má stať vodcom suverénneho štátu Bektašijskeho rádu. Povedal, že rozhodnutia budú prijímané „s láskou a dobrosrdečnosťou“.