Bývalý generálny prokurátor Adriatik Llalla patril k najmocnejším a najobávanejším osobám v Albánsku, vlani v novembri mu však skončil mandát. V úrade nemohol pokračovať, pretože neprešiel špeciálnymi previerkami bezúhonnosti.

Tento rok v apríli prokuratúra v meste Durrës oznámila, že A. Llalla je vyšetrovaný v súvislosti s podozrením z nepriznania majetku, neoznámenia prevozu peňazí cez hranice a legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

Prokuratúra teraz bývalému generálnemu prokurátorovi zhabala hnuteľný aj nehnuteľný majetok v hodnote 783-tisíc eur, uviedol hovorca prokuratúry Denion Ndrenika. Ide okrem iného o byt a dva hektáre pozemkov.

Albánsko teraz uskutočňuje reformu súdneho systému, ktorá predpokladá najmä preverovanie bezúhonnosti a odbornej spôsobilosti všetkých justičných činiteľov. Previerky u špeciálnych komisií sú záväzné. Cieľom tohto opatrenia v rámci reformy je vykoreniť rozsiahlu korupciu v súdnom systéme a zabezpečiť jeho skutočnú nezávislosť od politikov.

Helsinský výbor minulý týždeň uviedol, že z 800 preverovaných sudcov a prokurátorov sa u 200 našli väzby na organizovaný zločin a priamo alebo nepriamo boli skorumpovaní.

Zásady reformy schválil parlament jednomyseľne už pred dvoma rokmi na základe silného tlaku EÚ a USA. Jej uskutočnenie je rozhodujúcou podmienkou pre začatie prístupových rozhovorov únie s Albánskom.

Prijatiu jednotlivých implementačných zákonov sa však dôrazne vzpierala opozičná Demokratická strana, podľa ktorej ide o obmedzenie zvrchovanosti krajiny. Z marenia tejto reformy vlani vo februári obvinil americký veľvyslanec v Albánsku Donald Lu tiež vtedajšieho generálneho prokurátora A. Llallu. A. Llalla, jeho žena a dve deti majú zakázaný vstup do USA.

Od začiatku reformy už odstúpilo asi 20 vysoko postavených prokurátorov, aby sa vyhli preverovaniu svojho majetku. Ďalších 15 od marca prišlo o funkciu, pretože nedokázali objasniť pôvod svojho majetku alebo sa dopustili vážneho porušenia etických pravidiel.