Len predajom ropy z obsadených ropných polí si radikáli denne zarobia jeden milión dolárov, uviedol David Cohen, ktorý je námestníkom amerického ministra financií a má na starosti práve problematiku financovania teroristických skupín. Vzhľadom k tomu, že hnutie nazhromaždilo svoje bohatstvo veľmi rýchlo, z rôznych zdrojov a iným spôsobom než mnohé teroristické skupiny, predstavuje pre USA a ich spojencov osobitnú výzvu.
„Nemáme k dispozícii žiadne zázračné riešenie, žiadnu tajnú zbraň, vďaka ktorej by sme vyprázdnili pokladňu hnutia ISIL počas jedinej noci. Tento boj nejakú dobu potrvá, teraz sme len v počiatočnej fáze,“ dodal D. Cohen. ISIL je skratkou pre názov Islamský štát v Iraku a Levante, ktorý používa hnutie Islamský štát.
D. Cohen je jedným z členov tímu amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý sa zaoberá bojom s radikálmi z Islamského štátu. Pre svoje aktivity sa Američania snažia získať spojencov z ďalších štátov.
Islamský štát je teraz „považovaný za najbohatšiu teroristickú organizáciu s najlepšie prepracovaným financovaním,“ myslí si aj Marwan Muasher z think-tahnku Carnegie Endowment for International Peace. Na rozdiel napríklad od Al-Káidy totiž nezískavajú väčšinu peňazí od bohatých darcov najmä z krajín Perzského zálivu.
Ropu predávajú do Turecka
Vďaka okupácii ropných polí môžu radikáli vyprodukovať denne asi 50-tisíc barelov ropy. Za veľmi výhodné ceny ju potom predávajú rôznym sprostredkovateľom, ktorí ju prepravujú ďalej.
Ropa sa má takto predávať aj Kurdom v Iraku a potom smeruje do Turecka, čierny trh s ropou je totiž v tejto oblasti hlboko zakorenený, zhodujú sa experti. Aj režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý proti islamistom bojuje, bol údajne donútený kupovať si ropu od Islamského štátu.
Teroristické hnutie vraj tento rok získalo aj asi 20 miliónov dolárov vďaka rôznym únosom, najmä novinárov a európskych rukojemníkov. Na peniaze si potom príde aj v mestách, ktoré obsadí, kde vymáha výpalné od miestnych podnikateľov.
Letecké údery USA a ich spojencov určite pomohli obmedziť schopnosti radikálov, pokiaľ ide o ťažbu ropy. Turecké a kurdské úrady zase sľúbili, že sa budú snažiť zastaviť pašovanie suroviny cez svoje územia. „Sprostredkovatelia, obchodníci, rafinérie, dopravné spoločnosti aj ďalší ľudia, ktorí budú obchodovať s ropou ISIL, by si mali uvedomiť, že pracujeme veľmi tvrdo na ich identifikácii a že máme nástroje, ako ich zastaviť,“ vyhlásil D. Cohen.
Priekupníkov a podnikavcov, čo sa na pašovaní podieľajú, podľa D. Cohena čakajú sankcie a nepôjde len o odrezanie od amerického bankového systému. „Môžeme tiež zariadiť, že pre nich bude veľmi ťažké nájsť kdekoľvek na svete banku, kde by si mohli uložiť svoje peniaze alebo ktorá by spracovávala ich transakcie,“ dodal americký odborník.
Washington sa tiež snaží prinútiť svojich spojencov, aby prijali rovnako tvrdý postoj a neplatili teroristom výkupné za unesených občanov.