Ruský plynový monopol Gazprom jednostranne zastavil 27. apríla dodávky do Bulharska zatiaľ čo sa vláda vtedajšieho premiéra Kirila Petkova pokúšala nájsť alternatívy, píše Euractiv.

Dočasná vláda v Bulharsku teraz tvrdí, že krajina sa nedokáže vyhnúť diskusiám o obnove dodávok plynu s Gazpromom. Nová vláda vymenovaná prezidentom Rumenom Radevom už stihla obviniť kabinet bývalého premiéra z poškodenia vzťahov s Ruskom pre jeho inváziu na Ukrajinu.

Sporné dodávky

Stovky Bulharov v uliciach protestovali proti dočasnej vláde, pretože majú obavy, že sa pokúsi obnoviť dodávky ruského plynu, čo by znovu zvýšilo vplyv Kremľa na hospodárstvo krajiny.

Bulharsko dováža viac ako 90 percent potrebného plynu z Ruska prostredníctvom plynovodu TurkStream. Dodávky sú viazané desaťročnou zmluvou, ktorej platnosť vyprší koncom tohto roka.

Rusko už síce dodávky do Bulharska zastavilo, no krajina aj naďalej prepravuje ruský plyn cez spomínaný plynovod ďalej do Srbska a Maďarska, keďže obe krajiny sa s Kremľom ešte stále neprestali kamarátiť, ozrejmuje portál.

Bulharskí politici a analytici sa nevedia zhodnúť na tom, či je možné nahradiť ruský plyn alternatívnymi dodávkami.

Dočasná vláda medzitým odmietla ponuku šiestich nákladov amerického skvapalneného zemného plynu (LNG). Argumentovala nedostatkom slotov v neďalekých termináloch, čo znemožňuje vykládku a opätovné splyňovanie.

Vláda sa chce dohodnúť

Ruský veľvyslanec v Bulharsku tvrdí, že dodávky plynu do Bulharska by sa mohli obnoviť, ak Sofia preukáže politickú vôľu. Zdôraznil, že krajina by za ne mala zaplatiť v rubľoch. Podľa Európskej komisie by takéto platby predstavovali porušenie sankcií voči Rusku.

Mnoho bulharských podporovateľov návratu k bežným vzťahom s Ruskom poukazuje na to, že veľa iných krajín EÚ vrátane Nemecka a Talianska aj naďalej prijíma dodávky ruského plynu. Podľa nich by sa Bulharsko mohlo za rovnakých podmienok k nim pridať.

Tento rok Bulharsko doviezlo z Ruska jednu miliardu kubických metrov (bcm) plynu a podľa zmluvy musí zaplatiť za ďalších 1,4 bcm, ktoré nevyužilo.

Dočasná vláda sa podľa Euractivu chce s Gazpromom dohodnúť, že toto množstvo spotrebuje do konca zimného obdobia, a teda až v roku 2023.

Modus vivendi

Možno to znie zvláštne, no dočasná bulharská vláda nezvažovala možnosť, že by zažalovala Gazprom. Úplne zreteľne sa viac bojí toho, že to bude tento ruský monopol, kto krajinu poženie pred súd.

Bulharov 2. októbra čakajú predčasné voľby a dočasná vláda má dovtedy v pláne dospieť k akémusi modu vivendi s Ruskom. Ide o postup, v rámci ktorého často dochádza k uzatvoreniu dohody, ktorá stranám sporu umožňuje spolunažívať v mieri.

Akýkoľvek modus vivendi však znamená kapituláciu, uzatvára Euractiv.

Ďalšie dôležité správy

plynovod ventil
Neprehliadnite

Ruský Gazprom znižuje dodávky plynu aj do Francúzska