Vážení čitatelia,
pred desiatimi rokmi prežívali slovenské kúpele ťažké chvíle. Dnes sa však veľkej časti z nich ekonomicky darí. Aj preto je zaujímavé vedieť, Kto stojí za slovenskými kúpeľmi. Kúpeľný biznis a majiteľov v téme týždňa zmapovala Jarmila Horváthová.
Od župných volieb je to už rok. Zuzana Petková bola zvedavá, čo sa za ten čas udialo v Banskej Bystrici, kde si do kresla šéfa VÚC zasadol Marián Kotleba. Chcela vedieť, čo Rok Kotlebu znamenal v praxi. Odpoveďou sú stratené eurofondy, stopnuté investície, napätie na zastupiteľstve a voliči, z ktorých už mnohí vytriezveli.
Európska komisia síce ešte nezverejnila svoje hodnotenie slovenského rozpočtu, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však áno: málo konsoliduje a málo investuje, šetrí teda na nákladoch, ktoré by do budúcnosti mohli zlepšiť príjmy štátnej kasy. Sporenie príde hlavne na úrovni obcí, najneskôr v roku 2017 ale Slovensko čaká Po krátkom uvoľnení znova uťahovanie opaskov. Inak sa štátu nepodarí dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.
Skratka DRG znie v slovenskom zdravotníctve už niekoľko rokov ako zaklínadlo. Pritom neznamená nič iné, ako to, že aj nemocniciam treba za výkony, ktoré odvedú, zaplatiť podľa ich nevyhnutného množstva a garantovanej kvality. Slovensko je jediná krajina Európskej únie, ktorá tento systém – napriek proklamovanému odhodlaniu – doteraz nezaviedla. Komu súčasný systém vyhovuje a na čo sa vyhovára ministerstvo zdravotníctva, píše TREND v článku Kto sabotuje spravodlivejšie zdravotníctvo.
Na začiatku bol dobrý úmysel: zjednodušiť občanom a firmám život pri platení úradných poplatkov. Staré papierové "známky" mali nahradiť moderné e-kolky. Realita je však taká, že namiesto kolkov budú e-kolky, ale nie všade, popri tom bude existovať tzv. platobný predpis a ešte aj potvrdenia o evidencii poplatkov – akési pakolky. Z dobrého úmyslu sa tak stal nedotiahnutý paškvil, píše Xénia Makarová v článku E(volúcia) kolkov po slovensky.
Slovenské domácnosti sú na tom finančne veľmi zle. Sme dokonca Zraniteľnejší ako „pacienti Európy“ – krajiny ako Grécko, Portugalsko, Španielsko či Cyprus. Aspoň tak to tvrdia vo svojej štúdii traja ekonómovia Európskej centrálnej banky (ECB), porovnávajúc zadlženosť domácností v jedenástich krajinách eurozóny. TREND oslovil analytikov a tí tvrdia, že údaje, z ktorých štúdia vychádza, sú z roku 2010 a v súčasnosti sme na tom – aspoň v porovnaní s „pacientmi“ – určite oveľa lepšie. Ako oveľa, prezradí širšia a aktuálnejšia štúdia ECB na jar budúceho roka.
Reportér TRENDU bol na návšteve Továrne, ktorá mení rozmary na objednávky. Vyrábajú sa v nej slávne automobily Rolls-Royce. Užíval si to a priniesol množstvo pikošiek. Napríklad, že na výrobu interiérových prvkov jedného sa spotrebuje až deväť super kvalitných býčích koží. Luxusné limuzíny majú vysoký objem ručnej práce, na tvorbe každého originálneho kusu sa podieľa až 60 ľudí. Známa značka nevyužíva fabriku v Goodwoode iba ako výrobňu áut, ale je pre ňu aj marketingovým a predajným nástrojom.
Alber Wimmer, ktorý poskytol rozhovor TRENDU, je Architekt novej Viedne. Má za sebou práve dokončovanú gigantickú hlavnú stanicu. Nejde však zďaleka o jeho najväčší projekt. Je presvedčený, že stavby musia byť flexibilné, aby sa v rýchlo rozvíjajúcej dobe mohlo ľahko meniť ich využitie. A rovnako sa pozerá aj na tvorbu súčasného mestského prostredia. Od Viedne Bratislavu delí len asi 60 kilometrov, keď si ale prečítate tento rozhovor, uvedomíte si, že je to zároveň aj veľká kultúrna priepasť, ktorú môžeme prekonávať len čo najintenzívnejšími kontaktmi.
Tento týždeň má TREND špeciál Vysoké školy a prílohu TREND plus o jadrovej energetike.
Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.
Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].
S úctou
Oliver Brunovský
TREND 47/2014