Doteraz na ňom figurovali len dva štáty – Česká republika a USA. Novo sú na súpise všetky krajiny Európskej únie, Ukrajina a dve desiatky ďalších štátov, ktoré po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zaviedli proti Rusku sankcie alebo sa k nim pripojili.
Desiatky krajín
Na ruskom vládnom zozname sú teraz USA, Kanada, krajiny EÚ, Británia, Ukrajina, Čierna Hora, Švajčiarsko, Albánsko, Andorra, Island, Lichtenštajnsko, Monako, Nórsko, San Maríno, Severná Macedónsko, Japonsko, Južná Kórea, Austrália, Mikronézia, Nový Zéland a Singapur. Moskva zaradila na zoznam aj Taiwan, ktorý má vlastnú správu, hoci ho Čína považuje za súčasť svojho územia.
Ruská vláda označila Českú republiku za nie priateľskú krajinu už vlani v máji. Stalo sa tak po zhoršení rusko-českých vzťahov v súvislosti s kauzou Vrbětice – z explózie tamojšieho muničného skladu českí predstavitelia obvinili príslušníkov ruskej tajnej služby.
Všetci, ktorí zaviedli sankcie
Rusko vlani za nie priateľskú krajinu označilo aj USA, ktoré opakovane zavádzali protiruské sankcie. Kremeľ tiež podráždilo, keď prezident Joe Biden v rozhovore, ktorý v polovici minulého marca odvysielala televízia ABC News, prisvedčil na otázku, či pokladá Putina za „zabijaka", a vyhlásil, že Rusko „zaplatí" za údajné miešanie do amerických volieb.