Aktivita čínskych tovární sa v septembri po prvý raz po pol roku zvýšila, oznámil v sobotu čínsky štatistický úrad. Agentúra Reuters v tejto súvislosti uviedla, že je to ďalší ukazovateľ, podľa ktorého sa druhá najväčšia ekonomika sveta začína odrážať od dna.
Index nákupných manažérov v spracovateľskom priemysle sa za mesiac september zvýšil na 50,2 bodu z augustovej hodnoty 49,7 bodu. Dostal sa tak nad hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od rastu. Septembrový údaj prekonal odhady analytikov.
Stabilizácia ekonomiky
Údaje o PMI sú prvou oficiálnou štatistikou zverejnenou za mesiac september. Sú znakom stabilizácie ekonomiky, ktorá po prvotnom rozmachu na začiatku roka, keď boli zrušené prísne proticovidné opatrenia, ochabla.
Predbežné známky zlepšenia sa objavili už v auguste, keď sa zrýchlila továrenská výroba a maloobchodné tržby. Znížil sa tiež pokles vývozu a dovozu a zmiernili sa deflačné tlaky. Zisky priemyselných podnikov v auguste prekvapujúco stúpli o 17,2 percenta, a zvrátili tak júlový pokles o 6,7 percenta.
Výhľad zostáva neistý
„PMI v spracovateľskom priemysle a dobré údaje o tvorbe zisku naznačujú, že ekonomika sa postupne odráža od dna,“ uviedol analytik Čou Chao zo spoločnosti Guotai Junan International.
Index PMI odráža, ako nákupní manažéri v sledovaných spoločnostiach vidia budúcnosť svojho sektora. Ukazovateľ tak poskytuje aj informácie o nálade na trhu. Investori preto k indexu prihliadajú, keď zvažujú jednotlivé investície.
Podľa analytikov malo v poslednom období na ekonomiku pozitívny vplyv uvoľnenie menovej politiky. Okrem toho si miestne vlády požičali viac peňazí na investície do infraštruktúry. Výhľad na zvyšok roka však zostáva neistý. Čína sa v súčasnosti potýka s vážnou krízou na realitnom trhu. Veľkí developeri v tomto sektore, ktorý je dôležitým motorom čínskej ekonomiky, sú silne zadlžení.