Aktivita vo výrobnom sektore v Číne v júni naďalej klesala, zatiaľ čo rast v sektore služieb sa spomalil. Vyplýva to z predbežných výsledkov prieskumu nákupných manažérov, ktoré 30. 6. zverejnil čínsky štatistický úrad. Tieto údaje sú ďalším znakom pretrvávajúcich problémov v druhej najväčšej ekonomike sveta, ktorá okrem iného zápasí s krízou na trhu nehnuteľností, ktorá oslabuje domáci dopyt.

Podľa prieskumu zostal index aktivity vo výrobnom sektore v júni na májovej úrovni 49,5 bodu. Druhý mesiac po sebe sa tak nachádzal pod kľúčovou hranicou 50 bodov, ktorá je deliacou čiarou medzi poklesom a rastom aktivity. Index aktivity v službách a stavebníctve klesol na 50,5 bodu z májových 51,1 bodu. Dostal sa tak na najnižšiu úroveň od konca minulého roka.


Podľa agentúry Reuters analytici očakávajú, že čínske úrady v blízkej budúcnosti prijmú ďalšie opatrenia na podporu rastu domácej ekonomiky. "Slabé údaje o aktivite si vyžadujú ďalšiu podporu zo strany čínskej vlády. Priestor na uvoľnenie menovej politiky je však v súčasnosti obmedzený, keďže čínska mena je pod tlakom," povedal ekonóm Chao Zhou zo spoločnosti Guotai Junan International. "V dôsledku toho sa do popredia pravdepodobne dostane rozpočtová politika, čo signalizuje, že centrálna vláda si bude musieť v najbližšom období viac požičiavať, aby podporila domáci dopyt," dodal.

Medzinárodný menový fond koncom mája zvýšil odhad tohtoročného hospodárskeho rastu Číny na päť percent z pôvodne predpokladaných 4,6 percenta. Varoval ale, že situácia na trhu s nehnuteľnosťami zostáva kľúčovou hrozbou pre hospodársky rast.

Okrem toho sú vyhliadky čínskeho hospodárstva zatienené obchodnými spormi so Spojenými štátmi a Európskou úniou. V máji Spojené štáty oznámili, že zvýšia clá na dovoz elektrických vozidiel z Číny z 25 na 100 percent. Washington tiež rozhodol zaviesť dodatočné clá na dovoz z Číny na množstvo ďalších výrobkov, ako sú počítačové čipy, solárne články, batérie a zdravotnícke výrobky. Spojené štáty obviňujú Peking z narušovania hospodárskej súťaže prostredníctvom rozsiahlych štátnych dotácií.

Európska komisia navrhla zaviesť dodatočné clá až do výšky 38,1 percenta na dovoz elektrických vozidiel z Číny do Európskej únie. Tieto clá by mohli vstúpiť do platnosti budúci týždeň, ak sa EK a čínska vláda na poslednú chvíľu nedohodnú na inom riešení. EÚ by nové clá uložila k existujúcemu 10-percentnému clu.

Ďalšie dôležité správy

Rastislav Chovanec
Neprehliadnite

Čína má na Slovensku rozpracované investície v hodnote päť miliárd eur