Iní chalani hrajú futbal, ty si sa rozhodol angažovať vo verejnom živote. Ako ti to napadlo?

Začiatok môjho občianskeho angažovania bol veľmi postupný. Určitou formou som politiku sledoval od šiestich rokov. Aj šesťročné dieťa sa zaujíma o to, kto mu dal na mítingu lízanku alebo pero. Aktivistom som sa stal asi v desiatich rokoch, keď som cítil potrebu prispieť k spoločnému dielu v rámci občianskej iniciatívy.

V ôsmich rokoch si napísal prvý článok do novín. Čo ťa motivovalo?

Naše regionálne noviny Prostějovský denník mali čitateľskú rubriku, kde vyhlásili súťaž o článok za sto českých korún. Povedal som si, super, zarobím stovku. Mal som motiváciu, článok mal síce strašnú slohovú úroveň, ale asi chceli urobiť radosť osemročnému dieťaťu, tak ho zverejnili. Bol to môj prvý zárobok.

O čom bol článok?

Bol o tom, že v meste nefunguje turistický informačný panel. Ja som asi trošku negativistický človek. Keď som rozmýšľal, o čom budem písať, uvažoval som, čo je v meste zle.

A kedy si začal písať na radnicu infožiadosti?

Asi v štrnástich rokoch. Trochu som sa bál, že sa mi budú mstiť. Atmosféra mesta, kde sa človek bojí podať infožiadosť, nie je dobrá. Táto totalita sa v Prostějove budovala roky.

Prečo si začal žiadať informácie od mesta?

Pochopil som, že na radnici sú skorumpovaní politici, ktorí mestu škodia dlhodobo. Káuz bolo veľmi veľa, tak som začal sledovať nehospodárne utrácanie verejných prostriedkov. V prvej infožiadosti som chcel dôvodovú správu k uzneseniu rady a právnu analýzu, ktorú si mesto zaplatilo. Išlo o pomerne banálne veci, neboli to dokumenty, ktoré by priniesli prelomovú informáciu. Nemali dôvody ich tajiť, preto sa čudujem, ako sa zachovali.

Oni ti informácie neposkytli?

Poslali ma veľmi hlúpym spôsobom do hája. Napísali rodičom, či súhlasia s tým, aby som mohol žiadosť podať. A ak áno, nech prídu do kancelárie a podpíšu súhlas. Takýto postup je nezmyselný, nemá oporu v zákone. Žiadosť môže podať ktorákoľvek fyzická osoba bez ohľadu na vek.

Ja som sa odvolal na krajský úrad, ktorý mi dal za pravdu. Aféra sa dostala do celoštátnych médií a bola to pre mesto hanba. Stal som sa legendou, ľudia ma síce v republike neberú vážne, ale ako šaška, ktorý stále upozorňuje, že radnica porušuje zákon. A stáva sa to stále. Akurát dnes (v pondelok) mi prišiel list z ministerstva, že radnica zase porušuje zákon. Každému človeku je jasné, že keď radnica prehráva súboj s dieťaťom, je tam asi niečo zle a úradníci musia byť hlúpi.

V diskusii si povedal, že sa spoločnosť nemôže čudovať, ak sa mladí nezaujímajú o dianie okolo seba, keď máme toľko vekových obmedzení. Ktoré vekové hranice ťa limitujú?

Osobne som zástanca zníženia aktívneho volebného práva na 16 rokov, ale to je vec, ktorú je možné len ťažko presadiť. Čo nepovažujem za dobré, je, že občan môže predstúpiť na rokovaniach radnice, ale len keď má viac ako 18 rokov. Návrhy na zastupiteľstvo môže podať tiež len občan, ktorý je starší ako 18 rokov. To sú zbytočné prekážky, ktoré nemajú žiadne opodstatnenie a je to zásah do základných ľudských práv. Takisto nemôžem mať dátovú schránku, stále behám na poštu a keď chcem poslať doporučený list na úrad v Prahe, platím nehorázne peniaze. Nechápem, prečo mladí nemôžu mať dátovú schránku a komunikovať s úradmi priamo. Ďalej je to členstvo v politických stranách.

Aby do nich mohli vstúpiť aj neplnoletí?

U nás v Českej republike je v stranách asi stotisíc ľudí, z toho polovica boli komunisti. Keby do nich vstúpili mladí ľudia, mohli by zo strán zmiznúť korupčníci, kmotrovia a hajzli. Jednoducho preto, že tá druhá skupina by získala prevahu. Dnes je to tak, že zlí politici si vedia kúpiť v stranách podporu a ďalej kandidujú vo voľbách.

Fungujúca demokracia potrebuje aktívnych ľudí. To je spôsob, ako strany vnútorne obrodiť a zreformovať. Stačilo by pár stotisíc ľudí, ktorí by skorumpovaných politikov odstavili od moci a vplyvu. To by mohli byť práve mladí, ktorí dnes nemajú lídra. V USA takto zaktivizoval mladých Bernie Sanders, prezidentský kandidát, ktorý prehral súboj v primárkach s Hillary Clintonovou. U nás nikoho takého nemáme a na Slovensku idú mladí voliči bohužiaľ za Marianom Kotlebom, čo nie je dobre.

Prečo ich podľa teba tak priťahuje?

Je to desivé, ak je niekto v mladom veku v stave, že volí Kotlebu. Podľa mňa ide o dôsledok odtrhnutia elít od spoločnosti a možno aj sociálno-ekonomických problémov. Ak niekto hovorí o „blbých cigánoch, homosexuáloch a utečencoch“, tak často narieka nad vlastnou finančnou a sociálnou situáciou. Nemyslím si, že je naozaj nácek, ale môže za to sociálna frustrácia. Môže za to aj nedostatok občianskeho vzdelávania. Je paradoxné, že najväčší odpor voči utečencom je v krajinách, kde žiadni nie sú a reálne nebezpečenstvo nehrozí. Ako na Slovensku.

Čím chceš byť v budúcnosti?

Uvažujem o štúdiu politológie alebo práva. Rád by som sa zamestnal vo verejnom sektore.

Jakub Čech (16)

Narodil sa v Prostějove, študuje obchodnú akadémiu. Je členom Spolku pre Prostějov od dvanástich rokov.