Mladá Švédka okamžite oznámila, že peniaze daruje skupinám, ktoré sa venujú ochrane životného prostredia a boju proti zmenám klímy. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.
„To je viac peňazí, než si môžem vôbec predstaviť, ale celá suma bude prostredníctvom mojej nadácie darovaná rôznym organizáciám a projektom, ktoré pomáhajú ľuďom nachádzajúcim sa v prvej línii, postihnutým klimatickou a ekologickou krízou," vyjadrila vo videu zverejnenom na internete.
Thunbergovej bola udelená Gulbenkianova cena za ľudskosť za to, že „bola schopná zmobilizovať mladšie generácie v prospech boja proti klimatickej zmene a za jej húževnaté úsilie o zmenu pretrvávajúceho statu quo" v tejto oblasti, povedal predseda poroty, ktorá rozhodla o udelení ocenenia, Jorge Sampaio.
Krajiny EÚ sa po štyroch dňoch rokovaní dohodli na záchrannom fonde
Thunbergová daruje 100 000 eur environmentálnemu hnutiu Fridays For Future Brazil - konkrétne ich kampani „SOS Amazonia" zameranej na potlačenie šírenia koronavírusu v oblasti Amazónie. Rovnakú sumu dostane aj nadácia Stop Ecocide, ktorá sa usiluje o to, aby sa ekocída (zámerné ničenie životné prostredia) stala trestným činom v rámci medzinárodného práva.
Thunbergová spolu so stovkou ďalších ľudí vo štvrtok zaslala Európskej únii otvorený list, v ktorom žiadala členské krajiny o zastavenie všetkých investícií do fosílnych palív. List podpísalo aj 150 vedcov a desiatky verejne známych ľudí, medzi nimi napríklad pakistanská aktivistka a nositeľka Nobelovej ceny za mier Malála Júsufzajová či hollywoodsky herec Leonardo DiCaprio.