Ochrancovia prírody po rokoch sporov s lesníkmi uspeli v snahe zamedziť výrub stromov v dvoch národných parkoch. Úrady a súdy zakázali štátnym lesníckym spoločnostiam ťažiť drevo v chránenom území Vysokých Tatier i národného parku Veľká Fatra.

Predmetom sporu ekológov a lesníkov sa v minulosti stala najmä ťažba dreva v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku. Kým lesníci chceli odviezť popadané stromy po veternej smršti z roku 2004, aby zabránili šíreniu lykožrúta, podľa aktivistov si príroda so škodlivým hmyzom poradí sama. Rozdielne názory na riešenie kalamity vyústili pred piatimi rokmi do protestov, kedy ochrancovia prírody bránili lesníkom ťažiť v oboch dolinách drevo.

Ministerstvo životného prostredia nakoniec dalo za pravdu ekológom a potvrdilo rozhodnutie, ktorým lesníci nedostali výnimku na ťažbu dreva v dolinách Vysokých Tatier s najvyšším stupňom ochrany. „Skončí to tak, ako bude chcieť príroda,“ uviedol minister životného prostredia Peter Žiga.

Snahou zastaviť údajné rozširovanie kalamity zdôvodňovali lesníci výrub stromov i v lokalite Smrekovica vo Veľkej Fatre. To sa tiež nepáčilo ochranárom, podľa ktorých štátny podnik Lesy SR poškodil desatinu plochy vzácnej lokality. Ťažbu na území, ktoré je teraz prírodnou rezerváciou, nakoniec zakázali úrady. Lesníci sa obrátili aj na súd. Ten ale ich žalobu zamietol s odôvodnením, že by sa už nemalo čo chrániť, ak by drevo vyťažili.

Lesníci na ťažbu dreva v chránených lokalitách rezignovali. O získanie výnimiek vraj usilovať už nechcú. Štátne lesy Tatranského národného parku tvrdia, že od roku 2007 lykožrút v Tichej a Kôprovej doline zničil viac ako 200-tisíc stromov. „Pokračujúci výskyt lykožrúta vo zvyšku smrekových a borovicových lesov potvrdzuje fakt, že útlm pôsobenia tohto škodcu ihličnatých horských lesov možno očakávať až v prípade, keď zničí všetky smreky a borovice - limby na tomto vzácnom území,“ uviedli lesníci.

Aktivisti vyhrali spor o ťažbu v Tatrách

Zdroj: SITA

Ilustračné foto - SITA / AP