Ako informovala hovorkyňa organizácie Miroslava Ábelová, Greenpeace tak chce vyzvať ministrov hospodárstva, aby odmietli obchodné zmluvy medzi EÚ a USA a Kanadou (TTIP a CETA) a aby pred biznisom uprednostnili ochranu ľudí a planéty.
„O oboch týchto dohodách politici rozhodujú za zatvorenými dverami. Takéto obchodné zmluvy môžu negatívne ovplyvniť kvalitu nášho života – napríklad dohoda TTIP môže spôsobiť, že Európu zaplavia nekvalitné potraviny s nižšími štandardmi kontroly pesticídov či rastových hormónov, môže tiež ohroziť podnikanie malých a stredných farmárov,“ upozornila politická koordinátorka Greenpeace pre strednú a východnú Európu Júlia Sokolovičová.
Ako dodala ministri by mali počúvať hlasy miliónov Európanov, ktorí vyšli do ulíc. „Môžu ochrániť naše zdravie, životné prostredie a demokraciu alebo nechať silné nadnárodné spoločnosti, aby im diktovali, čo vyhovuje ich biznisu.”
Tesne pred protestom Greenpeace v bratislavských uliciach protestovali aj mimovládne organizácie a odborári. Aj oni vyzvali európske vlády, aby zvážili prijatie spomínaných obchodných zmlúv. Za posledný týždeň protestovali proti zmluvám TTIP a CETA státisíce Európanov vo viacerých európskych mestách.
Očakáva sa, že ministri hospodárstva vyjadria v Bratislave pripravenosť jednotlivých krajín na podpis Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody s Kanadou (CETA). Zároveň by mali diskutovať o tom, ktoré časti zmluvy uvedú predbežne do platnosti, teda predtým, než ju stihnú prerokovať národné parlamenty.
Nedávna štúdia varovala pred vplyvom zmluvy CETA na zamestnanosť. Výskum, ktorý urobila Tufts University ukázal, že v dôsledku tejto dohody do roku 2023 zmizne 230 tisíc pracovných miest, z toho 200 tisíc v Európskej únii. Ministri majú tiež rozoberať stav rokovaní o dohode o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi (TTIP).