Aktivisti na Britských Panenských ostrovoch v pondelok protestovali proti návrhu vrátiť toto zámorské územie Spojeného kráľovstva naspäť pod priamu kontrolu Británie. TASR správu prevzala v utorok z agentúry Reuters.
Nechcú priamu vládu
Stovky ľudí sa zhromaždili pred budovou úradu guvernéra Johna Rankina v hlavnom meste Road Town, kde skandovali a vykrikovali ,,nechceme vládu Spojeného kráľovstva".
,,Náš odkaz vláde Spojeného kráľovstva a svetu: v tejto krajine nebude priama vláda," uviedla jedna zo zhromaždených.
Správa o stave vládnutia zverejnená v piatok navrhuje, aby Britské Panenské ostrovy boli spravované priamo z Londýna. Platnosť ústavy tohto územia má byť pozastavená a vláda rozpustená.
Dôvodom bola korupcia a nečestnosť
Správu dal zhotoviť Rankin v roku 2021 s cieľom vyšetriť ,,korupciu, zneužívanie úradu a ďalšie vážne prejavy nečestnosti".
Vyšetrovanie potvrdilo, že politici a ministerstvá každoročne míňali milióny dolárov zo štátnych fondov bez náležitého postupu. Takisto odhalila vážne prejavy nečestného konania v oblasti predaja verejného majetku.
Premiéra Britských Panenských ostrovov Andrewa Fahieho a šéfku tamojších prístavov minulý štvrtok (28. apríla) zadržali v americkom štáte Florida na základe obvinení z pašovania drog, pripomína Reuters.
Britské Panenské ostrovy s približne 35 000 obyvateľmi sú zámorským územím Spojeného kráľovstva. Nachádzajú sa v Karibskom mori východne od Portorika. V roku 1967 získali širšiu autonómiu.
Guvernéra týchto ostrovov však vymenúva britská kráľovná. Na čele vlády je premiér, ktorého - spolu s ďalšími členmi vlády - volia občania.