Američania plánujú dve vesmírne misie v roku 2021 a 2023, ich cieľom bude preskúmať asteroid 16 Psyche. Nebeské teleso s priemerom 210 kilometrov sa „povaľuje“ v páse asteroidov medzi Jupiterom a Saturnom. Približne 370 miliónov kilometrov od planéty Zem, informovala o tom NASA v tlačovej správe.

Prvá k nemu poletí sonda Lucy. Druhé plavidlo, Psyche, odletí v októbri 2023 a k asteroidu sa priblíži v roku 2030. Šéfka druhej vesmírnej misie Lindy Elkins-Tantonová verí nielen vo vedecký, ale aj ekonomický potenciál takejto cesty.

„16 Psyche je jediný známy objekt svojho druhu v našej slnečnej sústave a toto je jediná možnosť, ako sa k nemu dostať,“ vysvetlila.

Podľa údajov Európskej vesmírnej agentúry je vo vzdialenosti 150 miliónov kilometrov od Zeme viac ako 15-tisíc rôznych objektov – meteorov, asteroidov či komét, ktoré majú rôzne veľkosti a zloženie.

Agentúra dodala, že len zásoba železnej rudy v tomto opustenom kozmickom telese má hodnotu približne 10 biliárd dolárov. Vedkyňa tvrdí, že okrem toho na nás na 16 Psyche čaká aj zlato, meď a platina.

Ako prepočítala L. Elkins-Tantonová, takéto bohatstvo by dokázalo vyrovnať svetový dlh v podobe vyše 60 biliónov dolárov a zároveň by ešte každému človeku na Zemi zabezpečilo pohodlný životný štandard až do smrti. Druhý scenár hovorí o tom, že by takáto nerastná injekcia z vesmíru spôsobila zrútenie svetovej ekonomiky. L. Elinks-Tantonová preto varuje, aby sa vyťažené bohatstvo prinášalo na Zem postupne.

Do otázok vesmírnej ťažby sa už stihlo angažovať Luxembursko. Malá krajina v Európe sa pripojila k Európskej vesmírnej agentúre v roku 2005 a pôsobila vo vedúcej funkcii. Ako prvá európska krajina sa práve z dôvodu možnej ťažby pokúsila o stanovenie jasnejšej vesmírnej legislatívy. Vlastníctvom kozmických objektov sa zaoberá iniciatíva Space Resources, ktorá sa usiluje o nastavenie právneho rámca kompatibilného s dohodou z roku 1967, ktorú ratifikovalo 105 krajín OSN.

Už na nedávnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose hovoril luxemburský premiér Xavier Bettel o potrebe vytvoriť medzinárodnú európsku platformu pre využitie vesmírnych zdrojov. O podobné sa snaží aj Deep Space Industries z kalifornského Mountain View. Táto firma fungujúca na PPP systéme má v budúcnosti zabezpečiť nielen ťažbu vo vesmíre, ale aj sa podieľať na tvorbe legislatívy.

„Vesmír by mal byť ako akákoľvek iná sféra biznisu, s jasnými právnymi hranicami a istotou, že všetok obchod a investície budú chránené,“ uviedol CEO spoločnosti Deep Space Industries Daniel Faber.