V jedno slnečné decembrové poobedie umiestnila výskumníčka Angelita De la Luzová do skúmavky v laboratóriu v Buenos Aires jednu včelu. Priestor skúmavky následne vyplnil obláčik voňavého vzduchu a vedci pozorne sledovali, ako opeľovač zareaguje. Zaujímalo ich jediné – či včela vyplazí svoj jazyk, opisuje priebeh experimentu agentúra Bloomberg.
„Podľa toho vieme, či včela rozpoznala prchavú aromatickú látku, ktorú testujeme ako signál od rastliny, že disponuje dobrou potravou,“ vysvetľuje De la Luzová z biotechnologickej firmy Beeflow. Prchavá aromatická látka, ktorú rastliny vylučujú, včely medonosné priťahuje. Ako náhle sa firme Beeflow podarí identifikovať tú správnu látku, tak ju použije na vývoj včelej potravy a tú následne využije na to, aby ich naučila opeľovať želané plodiny.
Tento výcvik je súčasťou riešenia výzvy, ktorej poľnohospodári čelia a môžu jej následkom prísť až o niekoľko miliárd dolárov. Extrémne počasie, strata biotopu a pesticídy aj naďalej spôsobujú vymieranie včiel. Vedci sa tak snažia prísť na to, ako ochrániť zostávajúcu populáciu tohto hmyzu dôležitého pre premenu kvetov na plody, ako aj maximálne využiť jeho opeľovací potenciál.
Beeflow svojou trochou prispieva tým, že sa snaží vylepšiť stravovanie včiel. Tak ako ľudia často siahnu po doplnkoch výživy, spoločnosť pravidelne kŕmi svoje včely doplnkami na posilnenie imunity. Tvoria ich aminokyseliny získané z nektáru kvetín a hormóny na rastlinnej báze. Včely sú vďaka nim v chladnejšom počasí schopné uskutočniť sedemnásobne viac letov a viac než zdvojnásobiť svoj zvyčajný náklad peľu. Beeflow používa rôzne doplnky výživy, ktorými včelám nastaví „letové GPS“ na konkrétne plodiny.
Je ich čoraz menej
Posledných dvadsať rokov na celom svete dochádza k úbytku populácie včiel. Strata biotopu, toxické pesticídy a zhoršujúca sa zmena klímy ovplyvnila viacero druhov divých včiel vrátane tých medonosných. Nanešťastie, ani včely, o ktoré sa starajú včelári, sa vplyvom nevyhli.
Niekoľko spoločnosti sa teda situáciu snaží vyriešiť. Bostonská firma GreenLight Biosciences vyvinula vakcínu na ochranu včiel pred smrtiacim parazitom. V Írsku spoločnosť ApisProtect do úľov montuje senzory, ktoré včelárov upozornia na výskyt nezdravých jedincov. Tretia najväčšia ruská firma poskytujúca telekomunikačné služby Veon zas ponúka varovný systém pre rozprašovanie pesticídov, ktoré sú hlavnou príčinou úhynu ruských včiel.