Je bežné, že firmy majú záujem hovoriť s politikmi, ktorí určujú mantinely a pravidlá podnikateľského prostredia. Hovorí sa tomu lobizmus a každá transparentná inštitúcia sa pokúša alebo aspoň predstiera, že s firmami komunikuje na oficiálnej úrovni. Tak, aby nevzniklo podozrenie, že politici namiesto verejného záujmu presadzujú záujmy firiem. V EÚ napríklad funguje register lobistov, stretnutia s nimi by sa mali zaznamenávať a len tak sa do budov inštitúcií nedostanú.

Čerstvý únik informácií ukazuje, ako sa americká spoločnosť Uber pokúšala získať si na svoju stranu politikov vo viacerých štátoch. O praktikách sa rozhodol hovoriť Mark MacGann, ktorý bol v rokoch 2014 až 2016 hlavným lobistom Uberu pre Európu, Blízky východ a Afriku. Jeho úloha bola jasná – presvedčiť vlády vo viac ako 40 štátoch, aby mali zákony a podnikateľské prostredie podľa predstáv Uberu. Vo Francúzsku a v Európskej komisii zabodoval.

MacGann: Nebolo to od nás fér a klamali sme

MacGann sa podľa vlastných slov rozhodol prehovoriť, pretože praktiky firmy považoval za neférové a nedemokratické. Povedal to vo videorozhovore pre britský Guardian. Skrátka, Uber mienil zarábať na prevážaní ľudí, ale zároveň sa chcel vyhnúť administratíve a poplatkom, ktoré platia pre klasické taxislužby.

„Ľutujem, že som bol členom skupiny ľudí, ktorí ohýbali fakty tak, aby si získali dôveru vodičov, zákazníkov a politických elít. Mal som sa riadiť zdravým rozumom a zastaviť to šialenstvo. Teraz je mojou povinnosťou prehovoriť a pomôcť vládam a parlamentom napraviť ti najväčšie chyby,“ vyhlásil MacGann.

Guardianu poskytol 124-tisíc dokumentov o lobingu Uberu z rokov 2013 až 2017. Britský denník ich zdieľal s investigatívnymi novinármi združenými v ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists).

Keď MacGann v roku 2016 firmu opúšťal, vedenie o ňom hovorilo ako o „skvelom lídrovi“ a „talentovanom pracovníkovi“. Teraz tvrdí, že v roku 2017 sa firma výrazne zmenila a MacGann už nemá mandát hovoriť v mene Uberu, píše britský denník.

Cez Macrona až k premiérovi

Najbližší vzťah si MacGann spomedzi politikov vytvoril s Emmanuelom Macronom, ktorý bol v rokoch 2014 až 2016 ministrom hospodárstva a ministerstvo vnútra riadil Bernard Cazeneuve, ešte za čias prezidenta Françoisa Hollanda.  

Opakovane sa spolu stretávali, písali si správy a telefonovali, vyplýva z uniknutých dát. Macron si tiež často písal s Travisom Kalanickom, spoluzakladateľom Uberu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa