Vážení čitatelia,
minulý týždeň vláda prekvapujúco vymenovala za nového člena Bankovej rady NBS v súčasnosti najrešpektovanejšieho slovenského ekonóma, profesora na University of Chicago, Ľuboša Pástora. V TRENDE sme túto príležitosť využili a požiadali sme ho o rozhovor k aktuálnemu ekonomickému vývoju. ECB dáva liek na infarkt, ale nerieši chudnutie, prirovnal situáciu eurozóny a Grécka k zdraviu pacienta Ľ. Pástor. V konečnom dôsledku sú to však samotné štáty, ktoré potrebujú schudnúť. Musia sa reformovať. V súvislosti s gréckou krízou označil za vzájomne výhodnejšie zotrvanie tejto krajiny v eurozóne. Európa má v rukách niekoľko pák na Grékov, preto si Ľ. Pástor myslí, že napokon sami ustúpia zo svojich hlavných požiadaviek. Kompromisy však musia urobiť obe strany.
V rubrike o podnikaní a zároveň na titulke predstavujeme ďalšieho mimoriadne úspešného rodáka. Zuzana Železníková nastúpila do svojho prvého zamestnania pre slovenskú Coca-Colu najmä kvôli služobnému autu. Práca obchodníka ju však chytila, neskôr v Heinekene k tomu pridala aj marketing. Dnes šéfuje ako jedna z mála žien v koncerne pobočke pivovarníckeho koncernu v Tunisku, a ešte predtým bola v Libanone. Slovenská šéfka v arabskom biznise hovorí, že v moslimskom svete treba byť pripravený na to, že sa tam môže stať kedykoľvek čokoľvek, ale firma musí ísť ďalej.
Témou týždňa v tomto čísle sú schémy, ktoré využívajú veľké firmy, aby obišli platenie daní. Nie je to to isté ako optimalizovať daňovú povinnosť, pretože to nie je ani amorálne, ani nelegálne, je to dokonca správne. Problém však začína vtedy, keď jedni dane platia a iní nie, keď ide o účelové obchádzanie daňovej povinnosti na úkor spoločnosti. Neraz aj tými najväčšími. Ministerstvo financií zverejnilo na začiatku mesiaca zoznam firiem s výškou dane, ktorú zaplatili. Chvályhodný počin, ktorý mal na prvý raz ešte veľa chýb. Ale je to správny krok, a preto aj my k nemu prispievame našim pohľadom, ako to na Slovensku vyzerá, Keď giganty platia dane.
A teraz pohľad na dane z inej strany: Švajčiarsky bankový raj padá k zemi. Minulotýždňové zverejnenie praktík pobočky HSBC vyvolalo búrlivé reakcie. Medzinárodný tím investigatívnych novinárov dokázal, že v banke zámerne pracovali s klientmi tak, aby sa mohli vyhnúť daniam v materských krajinách. Tajné kontá v švajčiarskych bankách sa tak ukázali v plnej nahote a môžu odhaliť aj zopár Slovákov. HSBC totiž vo Švajčiarsku viedla niekoľko desiatok účtov prepojených na SR. Xénia Makarová sa preto zaujímala u slovenských daniarov a príslušníkov Daňovej kobry, čo sa teraz bude diať u nás.
Minulý týždeň sme na titulke avizovali súťaž na stavbu bratislavského diaľničného obchvatu. Teraz sa kolega Ján Kováč pozrel na to, ako sa aspoň sčasti porovnateľné stavby realizujú v Prahe, Budapešti a Varšave. A ak nám pred týždňom najmä v porovnaní s poľskými a rakúskou diaľnicou (a riešením dopravnej situácie) vychádzal bratislavský PPP projekt príliš drahý, porovnanie s inými mestskými okruhmi vyznieva o čosi priaznivejšie. Najlacnejšie si obchvat stavajú Maďari, najdrahšie Poliaci.
Stanislav Molčan pôsobil v spoločnosti GTS, dnešnej Benestre, od roku 2002. Posledných sedem rokov jej šéfoval. Vrcholom jeho angažmánu u tohto z pohľadu tržieb šiesteho najväčšieho operátora na Slovensku sa stal pokus o jeho odkúpenie. Projekt, do ktorého išiel s ďalšími štyrmi kolegami, takisto topmanažérmi podniku, však nevyšiel - americkí majitelia Benestry ich ponuku odmietli. A vzápätí urobili razantné personálne zmeny. TREND zisťoval, čo sa môže vo firme stať, Keď manažérske prevzatie krachne.
Každej firme záleží na tom, aby si dokázala pripútať zákazníkov. Vyšší level je, ak si konzumenti vytvoria na používanie výrobkov aj návyk. Ako k tomu môžu firmy prispieť a neprekročiť pritom etické hranice, sa dozviete v článku z cyklu Knihožrút nazvanom Recept na návykové produkty.
Kto hľadá financie na rozvoj podniku, nemusí sa spoliehať len na bankové úvery. Financovanie cez dlhopisy, úpis akcií, ponúknutie podielu vo firme alebo využitie finančných poradcov na ľahší prístup k peniazom sú tie základné možnosti. Za a proti každej z nich a súvisiaci know-how Vám sprostredkúvame v ďalšom pokračovaní seriálu Ako úspešne investovať v článku 5C na ceste k cudzím zdrojom. A čo sú spomínané C? Po slovensky dôveryhodnosť, schopnosť splácať, zabezpečenie, vlastné zdroje firmy a podmienky.
Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.
Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].
S úctou
Oliver Brunovský
TREND 7 / 2015