Samovražedný atentátnik či skupina majú na svedomí prvé dva výbuchy, ktoré okolo 8:00, uprostred rannej špičky, zdemoloval terminál bruselského letiska Zaventem, z vyrazených okien stúpali stĺpy čierneho dymu. Belgické televízie ukazujú zábery z mobilných telefónov plné zadymeného priestoru, kde sa medzi troskami pohybujú šokovaní a skrvavení ľudia. Prípadne ležia na zemi bez pohybu.
Vo momente explózie prechádzala Slovenka Gabriela Kečkéšová bezpečnostnými rámami v inej časti letiska. Výbuchy ako také počula len málo.
„Je to šokujúce, keď vidíte tých utekajúci ľudí, ktorí nevedia, čo sa deje,“ poznamenala. Spolu so stovkami ďalších ľudí ju evakuovali na letiskovú plochu, neskôr museli cestujúci areál letiska opustiť.
Dlhý rad ľudí s kuframi na kolieskach tak po pustej ceste mieril pešo späť do mesta. V protismere ich míňali sanitky, hasičské a policajné vozidlá. Zaventem zostane zatvorené najmenej do stredajšieho večera.
Ľudia odchádzajú z bruselského letiska po výbuchoch Zdroj: SITA / AP
Tragédiu na letisku len o pár desiatok minút neskôr doplnil výbuch v metre. Z dverí stanice Maalbeek kúsok od budov európskych inštitúcií sa vyvalil hustý dym a ľudia pomáhali na vzduch zraneným.
Provizórne ošetrovacie stredisko bolo zriadené v neďalekom luxusnom hoteli, inokedy rušnú ulicu blokujú policajné vozidlá, cez policajné uzávery prechádzal len dlhý rad sanitiek. V utorňajšom Bruseli častý a smutný pohľad. Nemocnice vyzvali občanov, aby prišli darovať krv.
„Belgicko bolo zasiahnuté, slepým, násilným a zbabelým útokom,“ vyhlásil pred poludním premiér Charles Michel. Na „čierny okamih“ svojej krajiny podľa neho majú Belgičania reagovať spoločne a vláda zvýšila bezpečnostné opatrenia na štvrtý, najvyšší stupeň.
Belgicko si pritom ešte len v piatok oddýchlo po tom, čo bezpečnostné sily zranili a zajali Salaha Abdeslama, jedného zo spolupáchateľov minuloročných teroristických útokov v Paríži. Médiá v pondelok uvádzali, že S. Abdeslam sa pre vyšetrovateľov stal „zlatou baňou“ informácií o islamistických radikáloch. Teraz špekulujú, či podobná informácia nebola v zásade výzvou na akciu pre ďalších teroristov, ktorí sa napríklad mohli obávať odhalenia a svoje zámery radšej rýchlo realizovali.
Krízový štáb teraz mesto, nad ktorým krúžia vrtuľníky, prakticky uzavrel. Nejazdí hromadná doprava, uzavreté boli tunely, evakuované stanice, zatvorené sú múzeá aj napríklad mnohé nákupné strediská.
Mnoho ulíc je neprejazdných a viditeľne sa v nich zvýšila prítomnosť ozbrojených vojakov a ďalších príslušníkov bezpečnostných síl. Napriek tomu ľudia z mesta úplne nezmizli, krásne námestie v centre si ďalej prezerajú turisti.
Polícia už zatkla dvoch podozrivých, pátra po ďalších ľuďoch, ktorí by mohli mať s útokmi na základe kamerových záznamov niečo spoločné. V meste začali domové prehliadky a prokuratúra požiadala médiá, aby sa zdržali informovania o presnom vývoji diania v uliciach. Zložitosť situácie dokladajú správy o niekoľkých riadených explóziách, ktoré v rôznych častiach mesta museli vykonať belgickí pyrotechnici, a o náleze nevybuchnutého pásu s výbušninami na letisku.
Úplne uzavretá je oblasť okolo Maalbeeku. Zamestnanci Európskej komisie, ktorí to ráno stihli do práce, boli napríklad varovaní, že sú v budovách, pred ktorými vejú vlajky na pol žrde, prakticky zamknutí a nedostanú sa von. Podobné odporúčanie nevychádzať bolo adresované aj napríklad študentom vysokých škôl.