Meď čaká okrem krátkodobého nedostatku zásob aj „generačný posun“ v oblasti dopytu, tvrdí vedúci manažér banky BNY Mellon Al Chu.

Podľa CNBC je meď pre svoje široké spektrum využitia hlavným barometrom celosvetového ekonomického zdravia. Používa sa pri výrobe elektrického zariadenia či priemyselných strojov. Vzhľadom na oslabovanie dolára a očakávaniam investorov, že po otvorení čínskej ekonomiky dôjde k prudkému nárastu dopytu, má táto surovina za sebou silný štart roka 2023.

Krátkodobé problémy v oblasti dodávok sa objavili v rovnaký čas ako oživenie dopytu. Prispelo k nim napríklad aj vypuknutie protestov v Peru, ktoré je zodpovedné za desať percent celkových svetových zásob medi.

Futures s plnením v marci 2023 vo štvrtok dosiahli úroveň 4,11 dolára za libru (zhruba pol kilogramu) po tom, čo v posledných týždňoch začali klesať.

Budúcnosť je medená

Chu dodal, že opätovné otvorenie čínskej ekonomiky a oživenie dopytu v čase, keď zásoby medi dosahujú takmer cyklické minimá, budú pravdepodobne viesť ku krátkodobému prudkému nárastu jej cien. Najzaujímavejším aspektom súvisiacej vyhliadky je podľa neho zmena v dlhodobom dopyte.

Ak však podľa neho vezmeme do úvahy trend prechodu na nulovú čistú spotrebu energie, meď je novou ropou. „Je to solárna energia, je to veterná, sú to elektrické vozidlá, je to akákoľvek forma obnoviteľnej energie? Každá forma obnoviteľnej energie viac-menej potrebuje meď, pretože keď hovoríte o elektrifikácii a prenose elektriny, tak potrebujete meď,“ vysvetľuje Chu.

Mnoho ľudí z hľadiska kovov za pilier energetického prechodu považuje lítium, tvrdí Chu s tým, že jadro prechodu podľa neho predstavuje práve meď, a preto jej treba venovať viac pozornosti. Zvyčajne sa totiž využíva ako stavebný kov pre rozvody v budovách či strojoch.

S odvolaním sa na známe ekonomické príslovie „najlepším liekom na vysoké ceny sú vysoké ceny“ Chu konštatoval, že vždy bude existovať krátkodobá cyklická volatilita, no ceny medi budú pravdepodobne rásť dovtedy, kým nedôjde k oveľa väčším prieskumným cyklom či rozšíreniu sekundárnych trhov a recyklácii medi.

Obranný priemysel posilní

Chuove tvrdenia svojimi slovami čiastočne potvrdzuje aj uznávaný komoditný stratég dánskej banky Saxo Bank Ole Hansen. Priemyselné kovy, akými sú meď, hliník či lítium, budú podľa neho nepochybne ťažiť z „enormne veľkého politického kapitálu“ investovaného do dosahovania cieľov „zeleného prechodu“.

„Okrem toho bude nové geopolitické prostredie znamenať masívne posilnenie európskeho obranného priemyslu, ktorý by počas nasledujúceho ekonomického cyklu mal zaznamenať dvojcifernú mieru rastu na úrovni takmer 20 percent,“ uzavrel Hansen.

Silný štart roka 2023 majú na svedomí hlavne „technickí a špekulatívni obchodníci“ spoliehajúci sa na očakávaný nárast čínskeho dopytu po medi, ku ktorému by malo dôjsť v nasledujúcich mesiacoch.

„Počas nasledujúcich mesiacov sa cena medi ustáli na úrovni 3,75 až 4,75 dolára a potom niekedy v druhej polovici roka dosiahne nový rekord,“ predpovedá uznávaný stratég.

Ďalšie dôležité správy

medená ruža, meď
Neprehliadnite

Meď má potenciál stať sa novou hviezdou medzi komoditami