V Dubaji bude v najbližších týždňoch rušno. Desaťtisíce diplomatov, aktivistov a podnikateľov majú priletieť, aby sa zúčastnili každoročného klimatického stretnutia. V plnej miere sa prejaví schopnosť Spojených arabských emirátov bojovať s krajinami a priemyselnými odvetviami s výrazne odlišnými záujmami v boji proti zmene klímy. Ale to nie je jediný dôvod, prečo treba tejto blízkovýchodnej krajine venovať pozornosť, píše The Economist.

Emiráty sú domovom pre niečo viac ako 0,1 percenta svetovej populácie, produkujú len 0,5 percenta HDP, ale môžu sa pýšiť takmer desiatimi percentami svetových zásob ropy. Rovnako ako mnohé rozvíjajúce sa krajiny v súčasnosti prechádzajú SAE politickými a ekonomickými zmenami. Je to uzavretá autokracia, no zároveň jedna z najotvorenejších ekonomík sveta. Emiráty sú blízkym spojencom USA, no ich najväčším obchodným partnerom je Čína. HDP na osobu je vyšší ako v Spojenom kráľovstve alebo vo Francúzsku a často sú považované za Singapur Blízkeho východu. V roku 2020 sa SAE stali jednou z prvých krajín Perzského zálivu, ktorá normalizovala svoje vzťahy s Izraelom.

V dôsledku toho:

Spojené arabské emiráty prosperujú, aj keď na Blízkom východe zúri vojna a svetom otriasa veľmocenská rivalita. Ich konomika rastie takmer o šesť percentami ročne: tempom, ktorému sa teší aj India, ale o ktorom Západ a v súčasnosti dokonca aj Čína môže len snívať. Do krajiny sa hrnú talenty a bohatstvo, keďže čínski obchodníci, indickí magnáti, ruskí miliardári aj západní bankári hľadajú stabilitu a svoje šance na úspech. Minulý rok prilákali emiráty viac zahraničných investícií do projektov na zelenej lúke ako ktorákoľvek iná krajina okrem USA, Spojeného kráľovstva a Indie.

Spojené arabské emiráty sú rajom pre svoj región. Ale zatiaľ čo vzostup Singapuru sa zhodoval so zlatým vekom globalizácie, blízkovýchodná krajina sa chopila príležitosti v čase chaosu a svetového neporiadku. Chce nielen ekonomicky prosperovať, ale, čo je ešte nebezpečnejšie, uplatňovať svoj politický vplyv v zahraničí.

Spojené arabské emiráty sa radia medzi najväčších investorov v Afrike; pomáhajú budovať kritickú infraštruktúru na celom kontinente, ktorý trpí nedostatkom kapitálu.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že Spojené arabské emiráty môžu byť treťou najdôležitejšou krajinou vo svete umelej inteligencie po USA a Číne. Prístup k veľkému množstvu kapitálu, výpočtovej technike a údajom pomohol výskumníkom v oblasti umelej inteligencie v Abú Zabí vytvoriť Falcon, veľký jazykový model, ktorý v niektorých ohľadoch prekonáva aj Metu.

Krajina neustále víta množstvo zahraničných talentov. Len s jedným miliónom miestnych obyvateľov potrebujú Spojené arabské emiráty veľa vysokokvalifikovaných aj nízko kvalifikovaných migrantov.

Spojené arabské emiráty sa zameriavajú na to, aby sa stali atraktívnejším miestom pre život a podnikanie. Systém zlatých víz zriadený v roku 2019 ponúka odborníkom dlhodobý pobyt; pár vyvolených môže dokonca požiadať o občianstvo, čo bolo v Perzskom zálive kedysi nevídané.

Na druhej strane:

Spojené arabské emiráty výrazne obmedzujú politické slobody a majú nedostatočné výsledky v oblasti dodržiavania ľudských práv. Hrozba konkurencie tlačí na to, aby sa stali sociálne a ekonomicky liberálnejšou krajinou.

Kým iné krajiny uprednostňovali priemyselnú politiku a protekcionizmus, Spojené arabské emiráty uzatvárali dohody. India, ktorá sa obáva voľného obchodu, podpísala svoju prvú takúto dohodu za desaťročie práve s emirátmi. Obchod medzi oboma krajinami odvtedy v nominálnom vyjadrení vyskočil o 16 percent.

Dohoda s Izraelom dala Spojeným arabským emirátom vzácne technologické know-how a izraelské firmy získali prístup k hlbokým zdrojom kapitálu a väčšiemu trhu v oblasti Perzského zálivu. Západné aerolínie prestali po začiatku vojny v pásme Gazy lietať do Tel Avivu. Etihad a Flydubai, dvaja dopravcovia z emirátov, toto dôležité spojenie stále zabezpečujú.

Spojené arabské emiráty vyzbrojujú sudánske polovojenské Sily rýchlej podpory, ktoré sú spoluzodpovedné za páchanie vojnových zločinov v Darfúre. V Líbyi stáli emiráty za miestnym vodcom Chalifom Haftárom, ktorý sa v roku 2019 pokúsil dobyť Tripolis, no neuspel. V Jemene sa pripojili k Saudskej Arábii v dlhej vojne proti húsijským povstalcom a v roku 2019 sa z konfliktu čiastočne stiahli.

Režim Spojených arabských emirátov umožňuje jeho vládcom oddávať sa svojim rozmarom a chrániť si vlastné záujmy bez ohľadu na následky inde vo svete. Svoje miesto na globálnej scéne roztriešteného sveta si hľadajú všakovakým spôsobom, častokrát bez ohľadu na nebezpečenstvo pre ostatných.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Spojené arabské emiráty začali odsávať uhlík z ovzdušia a meniť ho na kameň