Zaujímavejšie možno je, že popri Twitteri existuje aj iné zaujímavé start-upy, akurát je ich ťažšie predávať cez burzu. Obchodujú totiž s neverou.

Druhou podstatnou témou uplynulého týždňa je samozrejme Peter Higgs a jeho bozón, ktorý bol predzvesťou aktuálnej Nobelovej ceny. Význam bozónu vydá na celú knihu, zaujímavý  je ale pohľad do zákulisia udeľovania cien a výberu kandidátov. 

Málo sa pri IPO Twitteru hovorí o technologickom pozadí – kým Facebook je jednou z mnohých webových služieb, Twitter ponúka vlastný komunikačný protokol: to je inovácia, ktorá prichádza len raz za pár rokov. Na protokole TCP/IP stojí celý internet, na HTTP zas web, ako ho poznáme. E-mail využíva SMTP. Protokol Twitteru je jedinečný v tom, že je vlastnený súkromnou firmou. Ktorá, pravda, zatiaľ neprišla na to, ako protokol so štvrť miliardou používateľov speňažiť. Krátke vysvetlenie, ako protokol funguje, je tu. A Business Insider sa podrobne venuje tomu, prečo je Twitter veľká vec – možno väčšia, ako Facebook.

Ako speňažiť neveru, kto nedostal Nobelovku a ako alexandrijská knižnica podľahla škrtom

Zdroj: SITA / AP

Nie vždy ale treba nový protokol nato, aby internetová  spoločnosť dobre zarábala. Stránka Ashley Madison je na európskej strane Atlantiku neznáma, ale internetoví giganti by určite boli vďační, ak by ako Ashley Madison mali zisk vo výške tretiny obratu. Jej biznis? Pomáha diskrétne vytvárať a spriadať mimomanželské aféry. Pravda, hľadať investorov do „hriešneho“ biznisu je oveľa ťažšie – ale darí sa, aj keď sa tým nik nechváli. Neobyčajný príbeh startupu plný dát (najviac sukničkárov je z Washingtonu, D.C., najviac zahýbajú finančníci) a zaujímavých pohľadov na biznis ponúka Newsweek.

Jeden z prvých twitterových komentárov k Nobelovej cene za fyziku znel: Je po ňom pomenovaná častica, ktorej sa tiež hovorí „božská“. Jasné, že dostal Nobelovku. Washington Post ponúka pohľad do zákulisia udeľovania Nobelových cien – a hlavne na to, prečo cenu nedostalo všetkých päť fyzikov, ktorí k objavu Higgsovho bozónu prispeli. 


Ako speňažiť neveru, kto nedostal Nobelovku a ako alexandrijská knižnica podľahla škrtom

Laureáti Nobelovej ceny za fyziku 2013 Francois Englert z Belgicka (vľavo) a Brit Peter Higgs Zdroj: SITA / AP

Rozpočtové škrty sú jasnou témou všetkých rozvinutých krajín. Server io9 ponúka ale zaujímavý pohľad na jednu z hlavných udalostí starovekých dejín: za koniec alexandrijskej knižnice môže tiež skracovanie rozpočtu, nie katastrofický požiar. Kto má chuť vidieť v inom svetle udalosť, ktorá podľa učebníc dejepisu začala obdobie temna, nech sa začíta. 

Každý kto má malé deti to pozná: dostanú  do ruky iPad či dotykový telefón a do troch minút ho vedia odomknúť, spustiť a ovládať. Prípadne rozposlať súkromné  fotky všetkým číslam v zozname. A rodičia sa prirodzene boja, že pričastým hraním sa naruší zdravý vývoj dieťaťa. Nakoniec, už sami sme to zažili s televíziou – čiernobielou, farebnou a zahraničnou – či počítačmi. O tom, prečo sa nových technológií v detských rukách netreba báť, píše magazín The Verge

Kto chce podrobne pochopiť, prečo je Higgsov bozón pre chápanie sveta a vesmíru tak významný a ako sa k nemu vedci nakoniec dopracovali, môže sa pustiť do knihy týždňa. Napriek komplikovanej fyzike je veľmi čítavá, The Particle at the End of Universe je totiž v zásade dobrodružnou knihou. Od teoretického konceptu až po výstavbu urýchľovača LHC sa čitateľ nenudí. Kniha fyzika a popularizátora vedy Seana Carrolla vyšla koncom minulého roka, pár mesiacov po potvrdenom objave božskej častice.